sobota, 12 listopada 2016

KASA FISKALNA




Kasa fiskalna w gabinecie stomatologicznym w 2017 r. nadal będzie obowiązkowa. Pojawią się jednak możliwości zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania za jej pomocą świadczonych usług. Przewiduje to nowy projekt rozporządzenia ministra finansów.

Dotychczas obowiązek ewidencjonowania usług świadczonych przez lekarzy dentystów regulowało rozporządzenie ministra finansów z 4 listopada 2014. Zgodnie z nim, zwolnienia z tego obowiązku nie dotyczyły:
• opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów,
• usług prawniczych (z wyjątkiem czynności notarialnych),
• usług z zakresu doradztwa podatkowego.

Kasa fiskalna u dentysty w 2017 r. Z początkiem 2017 r. w życie wejdzie nowe rozporządzenie dotyczące stosowania kas fiskalnych przez przedsiębiorców. Reguluje ono także kwestie zwolnień z obowiązku rejestrowania za jej pomocą świadczonych usług. W przypadku opieki medycznej – w tym dentystycznej – nie trzeba będzie ewidencjonować sprzedaży na kasie, ale tylko w przypadku jeśli zapłata za usługę zostanie w całości wykonana za pośrednictwem poczty, banku lub kasy SKOK. Aby zwolnienie było skuteczne, z dowodów dokumentujących zapłatę (np. potwierdzenia przelewu) będzie musiało jednoznacznie wynikać, czego konkretnie dotyczyła usługa. Co więcej, dentysta będzie musiał upoważnić bank prowadzący jego rachunek do przekazywania organom podatkowym informacji o wszystkich transakcjach dokonywanych na tym rachunku.

– Objęcie zwolnieniem wyżej wymienionych usług należy ocenić pozytywnie. Niemniej jednak, obwarowanie go wymogiem upoważnienia banku do przekazania organom wszystkich informacji o transakcjach dokonywanych przez podatnika na rachunku wydaje się być zbyt daleko idące. Pojawiają się bowiem wątpliwości w zakresie bezpieczeństwa danych, które stanowią tajemnicę bankową – twierdzi Krzysztof Komorniczak, ekspert BCC ds. prawa podatkowego. – Organy podatkowe mają uzyskać informację o wszystkich transakcjach dokonywanych na rachunku, a więc nie tylko tych, które mają związek z transakcją objętą zwolnieniem. Przepisy przewidują, że będzie to upoważnienie ogólne, które organy będą mogły realizować w każdym czasie (tj. w ramach każdej procedury podatkowej), zasadniczo bez informowania o tym podatnika. Nie określono również, kto może mieć dostęp do tych danych. Istnieje więc uzasadnione ryzyko, że tak wrażliwe dane, objęte tajemnicą bankową, zostaną pozyskane przez osoby nieuprawnione – dodaje.

Źródło: Dentonet

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz