poniedziałek, 27 kwietnia 2015

OPIS WYMAGAŃ DLA ZAWODU TECHNIK ASYSTENTKA STOMATOLOGICZNA.


Zakres wiadomości i umiejętności w zawodzie asystentka stomatologiczna. Absolwent powinien umieć:

  • Czytać ze zrozumieniem informacje przedstawione w formie opisów, instrukcji, rysunków, szkiców, wykresów, dokumentacji technicznych i technologicznych, a w szczególności:
  • stosować podstawową wiedzę z zakresu psychologii i pedagogiki niezbędną do nawiązywania i utrzymywania relacji interpersonalnych związanych z wykonywaniem zawodu asystentki stomatologicznej;
  • posługiwać się terminologią z dziedziny stomatologii;
  • określać zasady profilaktyki i leczenia próchnicy zębów, wad zgryzu, chorób przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej;
  • rozróżniać materiały, leki, narzędzia i urządzenia stomatologiczne;
  • analizować dokumentację medyczną prowadzonych zabiegów stomatologicznych;
  • wskazywać zasady aseptyki i antyseptyki;
  • określać sposoby i zasady przygotowywania oraz przechowywania materiałów, leków, narzędzi stomatologicznych.
  • Przetwarzać dane liczbowe i operacyjne, a w szczególności:
  • współpracować z lekarzem dentystą podczas zabiegów oraz samodzielnie je wykonywać w ramach kompetencji zawodowych asystentki stomatologicznej;
  • dobierać odpowiednie materiały, leki, narzędzia i urządzenia stomatologiczne;
  • sporządzać dokumentację medyczną prowadzonych zabiegów stomatologicznych;
  • przygotowywać pacjenta do zabiegu stomatologicznego;
  • określać obowiązki i zadania zawodowe wykonywane przy zabiegach stomatologicznych.
  • Bezpiecznie wykonywać zadania zawodowe zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska, a w szczególności:
  • stosować wiedzę z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska i ergonomii w organizacji stanowiska pracy;
  • przestrzegać zasad aseptyki i antyseptyki;
  • przygotowywać zgodnie z obowiązującymi zasadami i techniką materiały i leki oraz narzędzia i urządzenia do poszczególnych zabiegów stomatologicznych;
  • stosować odpowiednią segregację zużytych materiałów medycznych;
  • przewidywać zagrożenia mogące wystąpić w czasie świadczonych usług;
  • wskazywać sposoby udzielania pierwszej pomocy.

MYCIE RAK socjalne i higieniczne.

DLACZEGO POWINNO SIĘ MYĆ RĘCE?
Myć  ręce należy nie tylko ze względu na ich estetykę gdyż nawet pozornie czyste dłonie mogą być pokryte szkodliwymi bakteriami, które z kolei mogą przyczynić się do powstania bądź rozprzestrzeniania różnorakich infekcji. A łatwo jest wprowadzić te szkodliwe mikroorganizmy do naszego ciała jedząc np. lody z wafelkiem, frytki, chipsy, orzeszki, owoce .Ponadto wiele osób nie dba wystarczająco o higienę swoich rąk po skorzystaniu z publicznej toalety a przede wszystkim nawet jeśli tak to wykonuje to symbolicznie, niedokładnie. Przykładem takiego zachowania może być łatwe do zaobserwowania dotykanie brudnego kranu świeżo zdezynfekowaną dłonią w celu zakręcenia płynącej wody. Obecnie na skórze rąk wyróżnia się dwie grupy bakterii:
  • Bakteryjna flora przejściowa
Drobnoustroje występujące  okresowo, zazwyczaj nierozmnażające się na dłoniach - są bardzo chorobotwórcze. Pojawiają się na skutek kontaktu ze środowiskiem i są bardzo łatwe do usunięcia za pomocą środków myjących.
  • Bakteryjna flora stała (osiadła)
Trudna do usunięcia i wysoko chorobotwórcza grupa bakterii. Znajduje się w  gruczołach łojotokowych, potowych  i mieszkach włosowych, czyli w miejscach trudno dostępnych podczas mycia rąk.
SOCJALNE MYCIE RĄK

innym słowy codzienne i rutynowe mycie rąk stosowane przez większość populacji ludzkiej. Czynność ta polega na: zmoczeniu dłoni i nadgarstków, nałożeniu odpowiedniej ilości mydła, energicznym pocieraniu rąk, w celu wytworzenia piany (10-15 sek.), dokładnym spłukaniu wody z palców (10-15 sek.), wysuszenie rąk za pomocą ręcznika (najlepiej jednorazowego- ważne). Rutynowe mycie rąk chociaż szybkie i łatwe w wykonaniu ma jedną wielką wadę - jest niedokładne oraz pomija wiele obszarów dłoni (w tym błony między palcami, gdzie jest najwięcej poty i gromadzi się najwięcej drobnoustrojów ze stałej flory bakteryjnej. Poniżej zamieszczam ilustrację obrazującą to zjawisko.


HIGIENICZNE MYCIE RĄK- SCHEMAT AYLIFFE'A
Stosowanie schematu Ayliffe'a podczas mycia rąk gwarantuje nam, że nie pominiemy żadnego obszaru i wyczyścimy dokładnie nasze dłonie. Oczywiście po myciu nie powinniśmy dotykać brudnego kranu, aby zakręcić wodę. W tym celu najlepiej obsłużyć kran za pomocą łokcia bądź jeżeli nie ma takiej możliwości zakręcić wodę przez papierowy ręcznik. Mycie rąk tą techniką powinno zająć minimum jedną minutę. W każdym etapie należy wykonać pięć ruchów "tam i z powrotem" w celu dokładnego dotarcia do miejsc pomijanych. Dla lepszego i dokładniejszego zdezynfekowania rąk należy zdjąć biżuterię . Unikajmy mydeł w kostkach, by nie zostawiać na nich poświaty bakteryjnej. Polecane są mydła w płynie.


  1. Nanieś odpowiednią ilość środka do czyszczenia bądź mydła.
  2. Pocieraj o siebie wewnętrznymi stronami dłoni oraz ich grzbietami.
  3. Czyść boczne strony palców pocierając złożonymi dłońmi z rozszerzonymi palcami.
  4. Pocieraj wnętrzem jednej dłoni o grzbiet drugiej a następnie zmień rękę.
  5. Pod zgiętymi palcami dłoni pocieramy palcami górną powierzchnie palców.
  6. Ściśnij kciuk dłoni i wykonuj obrotowe ruchy wokół kciuka a następnie zmień rękę.
  7. Pocieraj okrężnie opuszkami jednej dłoni o wnętrze drugiej a następnie zmień rękę.
Pamiętaj o tym, że w punktach 4, 6, 7 należy wykonać czynność dla innej ręki jeszcze raz.
KIEDY MYĆ RĘCE?
W celu uniknięcia narażenia się na chorobotwórczy wpływ bakterii ręce powinniśmy myć jak najczęściej. Jeżeli nie mamy kontaktu ze szczególnie brudnymi obiektami bądź otoczeniem to względna czystość rąk powinna się utrzymywać do dwóch godzin. Higieniczne mycie rąk Ayliffe'a w szczególności powinniśmy używać, gdy: po wyjściu z toalety (szczególnie publicznej), kiedy ręce miały kontakt z ziemią, przed dotykaniem żywności, przed posiłkiem, przed gotowaniem, po sprzątaniu i wyrzucaniu śmieci, po kontakcie z krwią, wydalinami lub wydzielinami, po podaniu ręki dużej liczbie osób.


Medyczna Platforma Edukacyjna (MPE)


jest pierwszym ogólnopolskim internetowym integratorem edukacyjnym środowisk medycznych umożliwiającym osobom posiadającym aktualne prawo wykonywania zawodu udział on-line w interdyscyplinarnych kursach doskonalenia zawodowego.
Aby uzyskać status Użytkownika, a tym samym nabyć uprawnienia do udziału w kursach MPE, należy wypełnić formularz rejestracyjny i zaakceptować obowiązujący regulamin.
Zachęcamy do wypowiedzi na „Forum” lub przy wykorzystaniu opcji „Wspomaganie Użytkownika”.
Kategorie kursów


sobota, 25 kwietnia 2015

Informacja prasowa Finału I Ogólnopolskiej Olimpiady dla Studentów Higieny Stomatologicznej



W dniach 18-19 kwietna, br., w Toruniu, odbył się finał I Ogólnopolskiej „Olimpiady wiedzy z higieny stomatologicznej i promocji zdrowia jamy ustnej“. Olimpiada została opracowana z myślą o słuchaczach szkół medycznych policealnych, na kierunku dyplomowana higienistka stomatologiczna.  Olimpiada miała charakter etapowy, finał toruński stanowił etap trzeci. Do Olimpiady przystąpiło ponad 200 uczestników ze szkół policealnych z całej Polski, do finału zakwalifikowało się 21 osób. Etap finałowy składał się z części teoretycznej i praktycznej, które wyłoniły 3 laureatów. Organizatorem Olimpiady był Instytut Blendamed Oral B i Stowarzyszenie Polskich Higienistek Stomatologicznych (SPHS). Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województawa Kujawsko- Pomorskiego.

Z inicjatywy Stowarzyszenia Polskich Higienistek Stomatologicznych, w myśl pogłębiania fachowej wiedzy oraz promowania zdrowia jamy ustnej, Instytut Blendamed Oral B zorganizował „Olimpiadę wiedzy z higieny stomatologicznej i promocji zdrowia jamy ustnej“. Wydarzenie zostało opracowane z myślą o słuchaczach szkół medycznych policealnych, publicznych i niepublicznych, kształcących się w roku szkolnym 2014/15 na kierunku dyplomowana higienistka stomatologiczna. Celem Olimpiady było jednocześnie wsparcie studentów w przygotowaniach do państwowego egzaminu zawodowego. Olimpiada została zorganizowana we współpracy z Medyczno-Społecznym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Toruniu.

Olimpiada miała charakter trójetapowy. I etap odbył się on-line 10 października, 2014 r. i składał się z 40 pytań jednokrotnego wyboru. Obowiązywała wcześniejsza rejestracja zainteresowanych studentów.  Do I etapu przystąpiło ponad 200 słuchaczy. Do II etapu, uzyskując minimum 60% poprawnych odpowiedzi w I etapie, zakwalifikowało się 115 osób. II etap odbył się 6 marca, 2015 r. i również miał charakter sprawdzianu wiedzy teoretycznej w formie testu on-line. III etap, finałowy, do którego zakwalifikowało się 21 osób, odbył się w dniach 18-19 kwietnia, w Toruniu i obejmował sprawdzian wiedzy teoretycznej a także praktycznej.

Spośród 21 finalistów, do Torunia przyjechało 19 osób. Towarzyszyli im opiekunowie z ich placówek edukacyjnych. W dniu 18 kwietnia, br., finaliści przystąpili do egzaminu teoretycznego, przygotowanego przez Komitet Naukowy na podstawie piśmiennictwa obowiązującego w przygotowaniu do Państwowego Egzaminu Zawodowego. Wszyscy otrzymali do rozwiązania ten sam test jednokrotnego wyboru, składający się z 40 pytań. Spośród 19 uczestników, 9, z najwyższą liczbą poprawnych odpowiedzi, zostało zakwalifikowanych do egzaminu praktycznego, który odbył się w siedzibie Medyczno-Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Toruniu. Egzamin praktyczny składał się trzech niezależnych modułów sprawdzających wiedzę oraz umiejętności praktyczne. Moduł pierwszy dotyczył instruktażu higieny jamy ustnej i komunikacji z pacjentem, kolejna część sprawdzała umiejętności w zakresie zabiegów profilaktyki profesjonalnej i ergonomii. W module trzecim komisja czuwała nad poprawnym uzupełnieniem dokumentacji medycznej.
       

„Finał olimpiady jest naprawdę trudny. Zarówno egzamin teoretyczny jak i praktyczny miał bardzo wysoki poziom i był dla mnie ogromnym wyzwaniem. Cieszę się jednak, że tutaj jestem, że udało mi się zakwalifikować aż do finału, chociaż startując w pierwszym etapie nie liczyłam, że to mi się uda. A jednak się udało!” powiedziała w oczekiwaniu na wyniki pani Anna, słuchaczka z jednej z katowickich szkół.

Za poziom merytoryczny ostatniego etapu, odpowiedzialny był Komitet Nadzorujący i Oceniający III etap Olimpiady, w składzie: dr n. med. Tomasz Dzieniakowski, dr n. zdr. Danuta Kaczmarska, lek. stom. Monika Adamczyk, mgr lic. hig. dent. Ilona Rowińska – Bojanowska, mgr. Marianna Czarnecka, mgr. Agata Rybicka.


Pierwsze miejsce w Olimpiadzie zajęła pani Elżbieta Kumpiak ze Szkoły Policealnej Ochrony Zdrowia nr 1 w Białymstoku, II miejsce wywalczyła pani Sylwia Zduniak z Centrum Kształcenia Ustawicznego Samorządu Województwa Łódzkiego, natomiast III miejsce przypadło pani Małgorzacie Morawskiej z Policealnej Szkoły TEB Edukacja w Krakowie.  „Jestem bardzo szczęśliwa, że udało mi się wygrać! Dużo się uczę, starałam się dobrze przygotować do olimpiady. Wiele zawdzięczam także mojej szkole, w której naprawdę wiele się uczę. Warto było! Zachęcam wszystkich do udziału w kolejnych edycjach olimpiady.”„ powiedziała pani Elżbieta, Laureatka Olimpiady. Jedną z nagród dla pani Elżbiety będzie wyjazd do Centrum Badawczego Instytutu Blendamed Oral B.


Organizatorem Olimpiady było Stowarzyszenie Polskich Higienistek Stomatologicznych. Honorowym patronatem Olimpiadę objął Marszałek Województawa Kujawsko- Pomorskiego. Wydarzenie organizacyjnie oraz finansowo wspierał Instytut Blend-a-med Oral-B, który jest jednocześnie fundatorem atrakcyjnych nagród dla laureatów Olimpiady. „Celem Olimpiady było wsparcie słuchaczy w procesie przygotowania się do państwowego egzaminy zawodowego, który odbędzie się już w czerwcu. Chcieliśmy jednocześnie porównać poziom nauczania. Wierzymy, że oferty weryfikacji wiedzy bardzo się sprawdzają.” Podkreślała Pani Danuta Kaczmarska, Prezydent SPHS.


Patronem medialnym Olimpiady był magazyn „Asystentka i Higienistka Stomatologiczna”.

Wydarzenie wspierały także firmy Koldental i Kavo. 

Kontakt:
Jolanta Bylica
Koordynator Programów Instytutu Blend-a-med Oral-B
tel. 509621240

Joanna Stępień
Koordynator Edukacyjnego Programu Szkolnego Instytutu Blend-a-med Oral-B / Ekspert Kliniczny
tel. 725702802
e-mail: j.stepien@msservices.pl