poniedziałek, 30 września 2019

AMALGAMAT


Amalgamat. O tym jak dużym jest zagrożeniem świadczy fakt, że 1g amalgamatu, który zawiera 3% Hg, to aż 0,03g (sic!) rtęci. Tymczasem bezpieczny poziom rtęci w 1m3 powietrza to zaledwie 0,05 mg (czyli 0,00005 g)! Oznacza to, że opary tylko z 1/10 części takiej plomby w 1m3 powietrza, czyli jedynie z 0,003 g, i tak powodują wielokrotne przekroczenie bezpiecznej normy.



Sylwia Drobik, Paulina Mintzberg-Wachowicz

RESORPCJA


Resorpcja może być:
🦷zewnętrzna – kiedy zmiany prowadzące do utraty tkanek zęba rozpoczynają się od powierzchni cementu korzeniowego;
🦷wewnętrzna – gdy schorzenie rozpoczyna się od jamy zęba.
Resorpcja mogą występować jednocześnie. Badania obrazowe są podstawowym narzędziem do monitoringu skuteczności leczenia zębów z resorpcją. Ponieważ na zdjęciach rtg widać wyraźnie zmiany zachodzące wskutek leczenia (np. po zastosowaniu preparatów wapniowych), można podjąć zawczasu decyzję o konkretnej interwencji stomatologicznej w razie niepowodzenia zastosowanego sposobu leczenia.



Sylwia Drobik, Paulina Mintzberg-Wachowicz

UTRZYMYWACZE PRZESTRZENI


Po utracie zęba, zarówno u dzieci jak i osób dorosłych, zęby sąsiednie zaczynają „wędrować” w kierunku wolnej przestrzeni. Podczas tego procesu zęby nachylają się, obracają, a zęby z przeciwległego łuku wydłużają. Zjawisko to jest znacznie bardziej nasilone i szybsze u dzieci. Oprócz wspomnianych zmian, prowadzi również do utraty miejsca dla zębów stałych, czego konsekwencją może być zatrzymanie zęba w kości lub jego wyrznięcie w nieprawidłowej pozycji.

Ortodontyczny utrzymywacz przestrzeni stosowany jest najczęściej w przypadku przedwczesnej utraty zębów mlecznych -Pełni rolę profilaktyczną, zapobiegając przesuwaniu się zębów sąsiednich i utraty miejsca dla zębów stałych znajdujących się jeszcze w kości. Stałe utrzymywacze przestrzeni to zazwyczaj aparaty składające się z metalowego pierścienia, umocowanego na zębie sąsiadującym z luką, z przylutowaną metalową pętlą o długości luki, opierającą się o drugi sąsiadujący ząb.



Sylwia Drobik, Paulina Mintzberg-Wachowicz