czwartek, 6 sierpnia 2020

DZIEŃ ŚWIEŻEGO ODDECHU

Uwaga!
Dzień Świeżego Oddechu (Fresh Breath Day) oficjalnie obchodzi się 6 sierpnia.              
Celem święta jest zwiększenie świadomości o zdrowotnej i społecznej roli higieny jamy ustnej aby świeży oddech zachować każdego dnia. Świeżość oddechu związana jest ze stanem zdrowia wiec
warto zapisać się na wizytę u dentysty. Jeśli miewasz problemy z nieświeżym oddechem, to doskonały dzień, by poszukać przyczyn i rozpocząć leczenie.

Najprostszym sposobem jest zawsze mieć przy sobie piankę np. Splat, która doskonale dba o wyrównanie pH w jamie ustnej i niweluje bakterie. Pomocne okazują się tabletki z naturalnym cynkiem. Neutralizują one związki siarki, które są przyczyną niedogodności. Dobrym, choć mniej popularnym rozwiązaniem, są naturalne odświeżacze – przeżuwanie laski cynamonu lub ziarna kardamonu. Co ciekawe, Chińczycy stosowali podobne metody już 2700 lat p.n.e.

Warto jednak pamiętać, że takie sposoby niwelują tylko skutki, maskują problem. Najlepiej jest regularnie dbać o higienę, by niszczyć przyczyny nieświeżego oddechu. Nie wolno zapominać o czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych i języka.


 

Sylwia Drobik, Paulina Mintzberg-Wachowicz

 

DEPRESJA U PRACOWNIKÓW MEDYCZNYCH

Pracownicy medyczny mają o wiele więcej obciążeń psychicznych podczas epidemii COVID-19 i o wiele większe ryzyko depresji niż osoby wykonujące inne zawody, ostrzegają naukowcy.

https://www.infodent24.pl/newsdentpost/lekarze-bardziej-zagrozeni-depresja-podczas-pandemii,115727.html?fbclid=IwAR3uSjrNgwgJ_bsyzqHGbbPhP1kcr6vgA-lzkpiitAYgWmJqRa8T_tRFD8g

 


Sylwia Drobik, Paulina Mintzberg-Wachowicz

 

BAKTERIE OBECNE W JAMIE USTNEJ ATAKUJĄ KOMÓRKI SIATKÓWKI

Wpływ stanów zapalnych błony śluzowej na organizm ludzki był tematem wielu badań. Wykazały one związek chorób przyzębia z cukrzycą, chorobami nowotworowymi, a także układu krwionośnego. Aktualne badanie (przedstawione na 47th Annual Meeting of the American Association for Dental Research) dowodzi, że paradontopatia może doprowadzić do ślepoty.

Naukowcy zbadali zależność między występowaniem w jamie ustnej bakterii Porphyromonas gingivalis i związanego z wiekiem zwyrodnienia plamki żółtej. W teście przeprowadzonym na myszach naukowcy dowiedli, że bakterie te atakują komórki siatkówki, niszcząc je nieodwracalnie i w efekcie doprowadzają do starczego zwyrodnienia plamki żółtej.

Źródło: ZWP online


Sylwia Drobik, Paulina Mintzberg-Wachowicz