sobota, 13 lutego 2021

ZGŁOŚ NOP

Niepożądany odczyn poszczepienny (NOP) jest zaburzeniem stanu zdrowia, które wystąpiło w okresie 4 tygodni po podaniu szczepionki. Wyjątek stanowią odczyny po szczepieniu BCG – w tych wypadkach kryterium czasowe jest znacznie wydłużone, co wynika ze specyfiki szczepionki.

Niepożądane odczyny poszczepienne są wynikiem:

• przypadkowo występujących objawów zaburzenia zdrowia występujących w tym samym czasie co szczepienie,

• nieprawidłowego wykonania szczepienia lub wadą szczepionki,

• indywidualnej reakcji organizmu osoby szczepionego na podanie szczepionki,

• działania samej szczepionki (np. uczulenia na jej składnik), co najczęściej jest związane z niezastosowaniem się do przeciwwskazań dotyczących podania danej szczepionki.

Tak szeroka definicja odczynu poszczepiennego zapewnia wykrycie również rzadkiego odczynu, zupełnie nowego, czy tylko czasowo związanego ze szczepieniem.

W Polsce system monitorowania NOP został wprowadzony w 1996 roku i opiera się na zaleceniach Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w zakresie monitorowania bezpieczeństwa szczepień (WHO Drug Monitoring Programme, Extended Programme Immunization).

 Może być zdjęciem przedstawiającym tekst „#ZGŁOŚ NOP TO PROSTE! GDY PODEJRZEWASZ NIEPOŻĄDANY ODCZYN POSZCZEPIENNY (NOP) SWOJEGO DZIECKA: ZGŁOŚ SIĘ DO SWOJEGO LEKARZA! :P LEKARZU! WYPEŁNIJ FORMULARZ* ZGŁOSZENIA PRZEKAŻ GO DO POWIATOWEJ STACJI SANITARNO- EPIDEMIOLOGICZNEJ RODZICU! ZGŁOŚ PODEJRZENIE NO? BEZPOŚREDNIO DO URZĘDU REJESTRACJI PRODUKTÓW LECZNICZYCH WYROBÓW MEDYCZNYCHI PRODUKIÃW BIOBÓ“JCZYCH** DANE SĄ WERYFIKOWANEI ANALIZOWANE ZAKŁADZIE EPIDEMIOLOGII NIZP- NIZP-PZH, NASTĘPNIE PRZEKAZYWANE DO GŁÓWNEGO INSPEKTORATU SANITARNEGO. DANE A ANALIZOWANE DEPARTAMENCIE MONITOROWANIA DZIAŁAŃ NIEPOŻĄDANYCH, NASTĘPNIE PRZEKAZYWANE DO EUROPEJSKIEJ BAZY DANYCH TZW. EUDRAVIGILANCE *Wrory formularzy POPRAWA BEZPIECZEŃSTWA SZCZEPIEŃ REDUKCJA NOP Zdrowia dnia grudnia 2010年 kryteriów rorpoznawan WARSZA Telabewicaa”

Sylwia Drobik, Paulina Mintzberg-Wachowicz

QUIZ

1.Próchnica wczesna u dzieci rozpoczyna się?

A. na dolnych zębach trzonowych.

B. na dolnych siekaczach.

C. na górnych zębach trzonowych.

D. na górnych siekaczach.

 

2.Do pracującej myjki ultradźwiękowej przez przypadek wrzucono narzędzie, które nie powinno być w niej czyszczone. W tej sytuacji należy

A. poczekać na skończenie pracy myjki i wyjąć z pozostałymi narzędziami.

B. założyć gumowe rękawiczki i wyjąć narzędzie.

C. wylać płyn z myjki, założyć rękawiczki i wyjąć narzędzie.

D. wyłączyć myjkę, założyć rękawiczki i wyjąć narzędzie.

 

3. W statycznej strefie pracy zespołu stomatologicznego

A. pracuje lekarz stomatolog.

B. przekazywane są narzędzia.

C. pracuje asystentka stomatologiczna.

D. umieszczony jest asystor na kółkach.

 

4.Do usunięcia zęba 15 asystentka powinna podać lekarzowi kleszcze Bertena

A. bagnetowe.

B. boczne.

C. proste.

D. esowate.

 

 

 

Sylwia Drobik, Paulina Mintzberg-Wachowicz

 

HOLISTYCZNE PODEJŚCIE DO PACJENTA

Coraz częściej medycyna spogląda na leczenie pacjenta kompleksowo. Wpływ na stan zębów mogą mieć nie tylko czynniki takie jak działanie bakterii, codzienna higieny czy dieta pacjenta, ale również choroby innych układów czy nawyki niezwiązane bezpośrednio z funkcjonowaniem jamy ustnej. Holistyka w stomatologii to spojrzenie na problemy dentystyczne z całościowego punktu widzenia. Dostrzega ona powiązania pomiędzy kondycją zębów, a funkcjonowaniem innych układów i występowaniem chorób.

Holistyczne podejście i interdyscyplinarność pozwala skutecznie leczyć choroby wynikający ze współzależności. Takie podejście nie tylko ułatwia szybkie wykrycie problemu, wdrożenie leczenia już we wczesnym stadium, ale również pomaga leczyć inne choroby wynikające z korelacji schorzeń jamy ustanej i chorób ogólnoustrojowych. Uświadamianie pacjenta podczas wizyty o związkach pomiędzy całościowym trybem życia, nawykami, zdrowiem jamy ustnej i zębów, a resztą układów i narządów w organizmie nie tylko ułatwia komunikację lekarza z pacjentem, ale również bardzo dokładnie pozwala zaplanować opiekę dentystyczną i zastosować efektywne leczenie. Stomatologia holistyczna zajmuje się również diagnozowaniem chorób ogólnoustrojowych, ponieważ wiele z nich objawia się zmianami właśnie w jamie ustnej. W zależności od sytuacji, dentysta może zalecić dodatkowe konsultacje u lekarzy specjalistów, lub skierować pacjenta do lekarza medycyny alternatywnej. Z gabinetu stomatologa holistycznego pacjent wychodzi nie tylko z pięknym i zdrowym uśmiechem, ale również z zaleceniami dotyczącymi zmiany diety, stylu życia, suplementacji witamin i mikroelementów, oraz odpowiedniej higieny jamy ustnej.

 

 


 

Sylwia Drobik, Paulina Mintzberg-Wachowicz