sobota, 14 kwietnia 2018

BADANIA RTG


Badanie rentgenowskie jest wykorzystywane w medycynie już od ponad 80 lat. Po raz pierwszy zdjęcie rentgenowskie całego ludzkiego ciała wykonano w Stanach Zjednoczonych 1 lipca 1934 r.
Badanie RTG jest wykorzystywane w zasadzie we wszystkich gałęziach medycyny, w tym w stomatologii. Dentysta może zlecić je w rozmaitych celach. Najważniejszym z nich jest diagnostyka, czyli ustalenie powodu problemu, z którym zgłasza się do lekarza pacjent. Może to być np. ból zęba lub przebarwienia korony. Równie często RTG zębów wykonuje się w celach kontrolnych – ma wówczas ocenić skuteczność wprowadzonego leczenia lub przeprowadzonego zabiegu, a także pomóc lekarzowi zdecydować o kolejnych etapach terapii. 

W zależności od potrzeb, stomatolog może wykonać kilka rodzajów zdjęcia RTG zębów:
• punktowe – obejmuje ono swoim zasięgiem maksymalnie 4 zęby i charakteryzuje się dużą dokładnością, jest stosowane w leczeniu kanałowym, diagnozowaniu próchnicy i stanów zapalnych, ocenie wypełnień oraz implantów,
• pantomograficzne – zdjęcie panoramiczne, na którym są widoczne wszystkie zęby, pozwala na ocenę ogólnego stanu zdrowia zębów, położenia zębów zatrzymanych, rozmieszczenia korzeni oraz szczegółowe zaplanowanie leczenia,
• cefalometryczne – wykonywane przede wszystkim przed planowaną terapią ortodontyczną, daje obraz kości, tkanek miękkich czaszki oraz zatok przynosowych, pomaga również diagnozować wady zgryzu.


Sylwia Drobik, Paulina Mintzberg-Wachowicz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz