sobota, 4 maja 2019

ZNIECZULENIE DOOZĘBNOWE


Charakter zdecydowanej większości zabiegów stomatologicznych powoduje, że skuteczna kontrola bólu staje się podstawowym elementem leczenia. Obok najczęściej stosowanego znieczulenia nasiękowego lub przewodowego dość często stosowane jest również znieczulenie śródwięzadłowe, zwane też doozębnowym.
Może być ono stosowane jako uzupełnienie innych rutynowych metod kontroli bólu, ale w części wypadków może też stanowić jedyną i skuteczną metodę znieczulania.
Znieczulenie śródwięzadłowe polega na podaniu środka znieczulającego przy pomocy igły iniekcyjnej bezpośrednio do szpary ozębnowej zęba. W rzeczywistości tego typu iniekcja powoduje bardzo szybkie przedostanie się anestetyku w obręb otaczającej korzeń kości gąbczastej. Dopiero tą drogą uzyskuje się zablokowanie czucia bólu w zębie.
Większość badań potwierdza, że prawidłowo przeprowadzone znieczulenie doozębnowe nie powoduje trwałego uszkodzenia aparatu więzadłowego zęba. Najczęstszą przyczyną komplikacji jest zbyt szybka aplikacja środka znieczulającego, zbyt wysokie ciśnienie w czasie jego podawania lub też zbyt duża ilość deponowanego leku. Objawem pojawiającego się wtedy podrażnienia ozębnej jest utrzymujący się przez kilka dni ból zęba podczas nacisku.



Sylwia Drobik, Paulina Mintzberg-WachowiczPoczątek formularza
Sylwia S
Dół formularza

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz