czwartek, 24 października 2019

UNERWIENIE ZĘBÓW LUDZKICH

Do jamy zęba wnikają dwa rodzaje włókien:    

1.czuciowe - przewodzą uczucie bólu.  
Pochodzą z 2 i 3 gałęzi nerwu trójdzielnego czyli dla szczęki od nerwu szczękowego a dla żuchwy od nerwu żuchwowego.
Szczęka
Nerw szczękowy dzieli się na 3 gałęzie, z których nerw podoczodołowy przechodzi przez szczelinę oczodołową dolną , następnie w bruździe podoczodołowej, po czym w kanale podoczodołowym, gdzie oddaje kolejno gałązki zębodołowe górne tylne, środkowe i przednie tworząc splot zębowy. Gałązki zębowe splotu zębowego kierują się ku otworom wierzchołkowym zębów.
Żuchwa
Nerw żuchwowy dzieli się na 3 gałęzie, z których nerw zębodołowy dolny kieruje się ku dołowi, pomiędzy mięśniami skrzydłowymi w kierunku otworu żuchwy by osiągnąć kanał żuchwy. Nerw ten oddaje gałązki zębodołowe, tworząc splot zębowy, którego gałązki zębowe odżywiają zęby.
W kanale korzeniowym włókna rozpadają się tworząc gęsty splot pododontoblastyczny (Splot Raschkowa).
Nerwy mielinowe klasyfikowane są jako , A-β, A-δ. Podział klasyfikacji zależny jest od średnicy aksonu i szybkości przewodzenia. Większość włókien w miazdze A-α, które odpowiedzialne są za krótki, ostry, dobrze zlokalizowany ból. Mają niski próg pobudliwości .
2.Włókna współczulne - regulują przepływ krwi w naczyniach krwionośnych. Są to wypustki neuronów znajdujących się w zwoju szyjnym górnym . 
Nerwy bezmielinowe - włókna typu C, odpowiedzialne za tępy, słabo zlokalizowany, tępy ból.




Sylwia Drobik, Paulina Mintzberg-Wachowicz

SZKLIWO

Szkliwo pokrywa zębinę w rejonie korony zęba i ma około 2 milimetrów grubości.        
Składa się w 98 procentach ze składników nieorganicznych; za niezwykłą twardość zęba odpowiada przede wszystkim fosforan wapnia w formie kryształów dwuhydroksyapatytu.   
Pozostała cząstka szkliwa to substancje organiczne oraz woda. Szkliwo kształtuje się w procesie odontogenezy, czyli rozwoju zębów, który trwa wiele lat.   
Wytwarzają je komórki nabłonkowe szkliwotwórcze, tak zwane ameloblasty (enameloblasty, adamantoblasty).
To one określają ostateczny kształt zęba (podstawowy kształt zależy od zębiny).

Funkcje szkliwa zębów to ochrona zębów przed:           
bakteriami,
uszkodzeniami mechanicznymi,              
czynnikami chemicznymi,           
czynnikami termicznymi,            
ścieraniem się zęba przez żucie i miażdżenie pokarmu,
przebarwieniami.




Sylwia Drobik, Paulina Mintzberg-Wachowicz

ZNIECZULENIA

W większości przypadków podanie znieczulenia miejscowego nie wiąże się z powikłaniami. Jednakże u niektórych pacjentów po zastosowaniu znieczulenia mogą pojawić się powikłania. Najczęstsze jest porażenie nerwów ruchowych, które ustępuje po kilku godzinach wraz z wchłonięciem się płynu znieczulającego.
)Stosunkowo często w miejscu iniekcji mogą pojawić się krwiaki. Spowodowane są one rozerwaniem ścian naczyń krwionośnych podczas wstrzykiwania płynu. Zazwyczaj nie wiążą się z efektami bólowymi i mijają w przeciągu kilku dni.       
Kolejnym powikłaniem jest uszkodzenie nerwu czuciowego, które bywa odczuwalne aż do pełnej regeneracji nerwu, nawet do kilku miesięcy.            
Warto też pamiętać o reakcjach uczuleniowych na podane środki. Występują one niezwykle rzadko i tylko bardzo niewielki odsetek kończy się wstrząsem anafilaktycznym.
Podczas zakładania karty pacjenta warto dokładnie wypytać o przebyte i trwające choroby oraz alergeny.



Sylwia Drobik, Paulina Mintzberg-Wachowicz