Regularne uprawianie sportu wpływa korzystnie na samopoczucie i ogólne zdrowie, pozwala zachować szczupłą sylwetkę i dobrą kondycję. Jednak u osób, które uprawiają sport bardzo intensywnie, a tym bardziej wyczynowo, mogą pojawić się pewne skutki uboczne tej pięknej pasji.
Badania wykazują, że sportowcy borykają się ze zwiększoną tendencją do problemów stomatologicznych. Z czego to wynika i jakie środki profilaktyczne warto stosować?
Nadwrażliwość zębiny jest jednym z najczęściej występujących problemów stomatologicznych. Polega na odczuwaniu silnego, przeszywającego bólu, który pojawia się zwłaszcza pod wpływem zimna albo podczas szczotkowania. Bezpośrednią przyczyną nadwrażliwości jest odsłonięcie kanalików zębinowych, natomiast czynników jej sprzyjających jest bardzo dużo, zwłaszcza obecność kwasów w jamie ustnej, pochodzących od pokarmów (owoców, wina), a także wewnątrzpochodnych, na przykład u osób z chorobą refleksowa przełyku lub bulimią.
Trzeba pamiętać, że nadwrażliwość jest problemem nie tylko ze względu na dyskomfort i ból. Jeżeli bowiem pojawia się podczas mycia zębów, skłania do pomijania nadwrażliwego obszaru, przez co zęby notorycznie nie są dobrze oczyszczane, a to może prowadzić do próchnicy. Dlatego nigdy nie należy jej bagatelizować.
W przypadku przynależności do grupy ryzyka nadwrażliwych zębów dobrze jest natomiast podjąć działania profilaktyczne jeszcze zanim wystąpią objawy. Na pewno powinni o tym pamiętać sportowcy, bo intensywna aktywność fizyczna niestety może źle odbić się na zdrowiu jamy ustnej.
Przyglądając się wynikom badań dotyczących stanu zdrowia jamy ustnej u sportowców czasami trudno uwierzyć, że aktywność fizyczna może aż tak zwiększać tendencję do problemów stomatologicznych. Przykładowo, British Journal of Sports Medicine opublikował wyniki badań przeprowadzonych wśród brytyjskich piłkarzy, które wykazały, że u 4 na 10 zawodników ma ubytki w zębach. Ponadto, u 53% stwierdzono erozję szkliwa, która jest najbardziej agresywną formą utraty tkanek twardych zębów, a jej objawem jest nadwrażliwość zębiny.
W trakcie innego badania wzięto pod lupę stan jamy ustnej łącznie 352 sportowców obu płci, reprezentujących 11 dyscyplin, między innymi pływanie, jazdę na rowerze i rugby. Mimo, iż 94% badanych zadeklarowało, że myje zęby dwukrotnie w ciągu dnia, aż u 49% wykryto próchnicę, a 32% przyznało, że zły stan zdrowia jamy ustnej negatywnie wpływa na ich wyniki sportowe.
Jakie są powody tak złego stanu jamy ustnej? Otóż pierwszym czynnikiem ryzyka jest dieta sportowców, którzy aby mieć energię do treningów, spożywają pokarmy i napoje bogate w cukry. Na przykład w drugim z przytoczonych badań wykazano, że 87% uczestników regularnie sięgała po napoje izotoniczne, 59% w ramach przekąski wybierało batony, a 70% żele energetyczne – wszystkie te produkty niestety nie są przyjazne dla zębów.
Innym czynnikiem, który negatywnie wpływa na zdrowie jamy ustnej u osób uprawiających sport, jest zwiększone wydzielanie adrenaliny podczas wysiłku. Jedną z właściwości tego hormonu jest hamowanie wydzielania śliny.(4) Tymczasem to ślina reguluje pH w jamie ustnej i działa dezynfekujące, co pomaga w zachowaniu zdrowia zębów.
Zadbane, białe i przede wszystkim zdrowe zęby to nie tylko olśniewający uśmiech i większa pewność siebie. To przede wszystkim kwestia zdrowia i dobrego samopoczucia. Na szczęście nie trzeba rezygnować z uprawiania sportu, żeby zmniejszyć ryzyko dolegliwości stomatologicznych. Nawet, jeżeli jeszcze nie masz objawów, wprowadź w życie działania profilaktyczne:
nawadniaj organizm głównie wodą, natomiast jeżeli sięgasz po izotoniki, postaraj się wybierać te jak najbardziej naturalne i bez dodatku cukrów,
sprawdzaj skład batonów proteinowych, które lubisz przekąsić w trakcie treningów i wybieraj te z jak najmniejszą ilością cukru,
jeżeli to możliwe, umyj zęby po posiłku – zamiast tradycyjnego sposobu możesz sięgnąć po piankę SPLAT,
przynajmniej raz w roku odwiedzaj dentystę, aby skontrolował stan Twojej jamy ustnej,
reaguj już na pierwsze objawy nadwrażliwości zębów, stosując specjalistyczną pastę i płyn do płukania jamy ustnej.
Jakie produkty do higieny jamy ustnej wybrać, aby zadbać o nią kompleksowo?
Z myślą o osobach, które z różnych powodów borykają się z nadwrażliwością zębiny, powstała linia produktów Splat INNOVA. Pasty do zębów, wchodzące w jej skład pomagają odbudować szkliwo dzięki dwóm składnikom. Pierwszym jest hydroksyapatyt wapnia w postaci amorficznej, który uszczelnia i odbudowuje szkliwo, a także chroni przed kwasami i bakteriami. Drugim jest pozyskiwany ze skorupek jaj wapń Calcis, który jeszcze bardziej wzmacnia efekt odbudowy szkliwa.
Pasty INNOVA działają jednak na jamę ustną kompleksowo, bo pomagają również delikatnie wybielić zęby i działają antybakteryjnie, aby nie namnażały się bakterie próchnicowe i nie tworzyła się płytka nazębna. Ważne, aby do mycia zębów wybierać nie tylko najlepszej jakości pastę, ale też szczoteczkę zbudowaną z delikatnych włókien, które dokładnie oczyszczają zęby bez uszkadzania tkanek i ranienia dziąseł. Takie są szczoteczki Splat INNOVA z jonami srebra, które dzięki antybakteryjnym właściwościom zapobiegają również namnażaniu się na szczoteczce zarazków.
Jeśli już masz pierwsze objawy nadwrażliwości, zadziałaj na zęby z podwójną siłą i pozytywne właściwości pasty wzmocnij zawiesiną do płukania jamy ustnej INNOVA Płynne szkliwo o działaniu regenerującym i rozjaśniającym.
Uprawianie sportu to przyjemność, pasja i satysfakcja z pobijania osobistych rekordów. Kłopoty ze zdrowiem jamy ustnej nie muszą ci tego psuć ani negatywnie wpływać na wyniki. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom naukowym możesz z jednej strony naprawić zaistniałe szkody, z drugiej – zapobiec kolejnym i przez długie lata cieszyć się białym, zdrowym uśmiechem.
Bibliografia:
Zielińska-Zborowska J. i wsp. Etiologia i diagnostyka nadwrażliwości zębiny – przegląd piśmiennictwa. Dental Forum 2014, 1, XLII, s. 83-86.
Gallagher Footballers have ‚worryingly poor’ teeth. Link Data dostępu: 17.08.2020.
Mohdin A. Athletes have poor teeth despite brushing twice a day, study finds. Link Data dostępu: 17.08.2020.
Link Data dostępu: 17.08.2020.
Sylwia Drobik, Paulina Mintzberg-Wachowicz
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz