https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=ZVt-8RDks4s&fbclid=IwAR05uZdnUkKHjDzv2bKU7fD77zonGlbLZseU65Ao3GENF5e7UeAq9iZ9Ln4
wtorek, 27 lipca 2021
ROCZNE ODPADY GABINETÓW
Każdego roku gabinety dentystyczne generują około 3,7 ton odpadów rtęciowych, 1,7 miliarda woreczków do sterylizacji i 28 milionów litrów toksycznego utrwalacza do promieni rentgenowskich!
Dobrą wiadomością jest to, że pojawiają się nowe produkty i technologie, które pozwalają praktykom dentystycznym znacznie zmniejszyć lub wyeliminować wiele z tych odpadów gdyż typowa praktyka jednoosobowa może zatrzymać na wysypisku śmieci 40 000 kawałków papieru i 20 000 kawałków plastiku.
Inne artykuły jednorazowego użytku, takie jak łyżki wyciskowe, można zastąpić wersjami ze stali nierdzewnej, które można sterylizować i używać ponownie przez lata, płyny wywołujące promieniowanie rentgenowskie można wyeliminować, przechodząc na sprzęt do obrazowania cyfrowego, sterylizacja parowa może zastąpić sterylizację chemiczną, woreczki do sterylizacji mogą być wielokrotnego użytku a tacki kompostowalne.
„Stomatologia jest doskonałym przykładem tego, jak małe wybory sumują się” — mówi Beck. „Ten pojedynczy plastikowy arkusz, który przykrywa fotel dentystyczny podczas twojej wizyty, może wydawać się czymś nijakim. Należy jednak wziąć pod uwagę, że jest to jedna z 680 milionów jednorazowych barier dla pacjentów, które co roku wyrzucają amerykańskie gabinety stomatologiczne. Prosta czynność wyboru specjalisty dentystycznego będącego członkiem EDA oszczędza i chroni lokalną wodę, eliminuje znaczące źródło odpadów i zanieczyszczeń w naszych lokalnych społecznościach oraz oszczędza zasoby energii na całym świecie”.
Sylwia Drobik, Paulina Mintzberg-Wachowicz
ŁATWO BYĆ ZIELONYM?
Czy łatwo jest być zielonym?
W dzisiejszym świecie, w którym kryterium wygody jest najważniejsze, ilość odpadów rośnie. Pojęcie eko czy green stomatology oznacza wprowadzenie całościowych rozwiązań, minimalizacja negatywnego wpływu na środowisko naturalne wszelkich procesów i zabiegów przeprowadzanych w gabinecie stomatologicznym.
Dbałość o środowisko naturalne jest pojmowana jako wyraz szczególnej troski o pacjentów i personel. O środowisko naturalne można zadbać wszędzie i zawsze, chociażby korzystając z toreb wielokrotnego użytku, segregując odpady czy prowadząc proekologiczny gabinet.
Ekologiczne funkcjonowanie gabinetu stomatologicznego to nic innego jak traktowanie priorytetowo działań i rozwiązań na rzecz ochrony środowiska naturalnego – od projektu architektonicznego po codzienną pracę gabinetu. W budowie lub podczas remontu wykorzystuje się materiały z recyklingu, np. panele plastikowe, gipsowe i dobrze znany wszystkim jeans. Nie stosuje się żadnych materiałów zawierających PVC ,formaldehyd i chlor, a wybór farby zależy od zawartości VOC.
Szczególny nacisk kładzie się na jak najefektywniejsze wykorzystanie energii elektrycznej przez zastosowanie świetlówek kompaktowych, które zużywają średnio 75% mniej energii i służą 10 razy dłużej oraz korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Zaawansowane technologie instalacji sanitarnych pozwalają zastosować systemy cyrkulacji powietrza i klimatyzacji przy minimalnym zużyciu energii i wody.
Wnętrze takiego gabinetu, począwszy od mebli wykonanych z naturalnych surowców z recyklingu a skończywszy na rutynowych czynnościach, jest wyrazem dbałości o środowisko naturalne, a tym samym o pacjenta.
Do mycia i dezynfekcji narzędzi wykorzystuje się myjki, które zużywają mało wody, a mycie rąk jest pod ścisłym nadzorem racjonalnego gospodarowania bieżącą wodą. Sterylizacji najczęściej dokonuje się w sterylizatorach parowych, które zużywają mniej wody i energii niż autoklawy komorowe. W ciągu dnia pracy wybiera się cykle dla narzędzi nieopakowanych, eliminując potrzebę pakietowania instrumentów. W gabinecie zainstalowany jest specjalny system filtracji, który pozwala na utylizację substancji niebezpiecznych dla środowiska naturalnego. Ma to ogromne znaczenie przy usuwaniu plomb amalgamatowych, zawierających toksyczne związki, m.in. rtęć i srebro, których nawet niewielkie ilości są zabójcze dla żywych komórek. Szkodliwy amalgamant jest zastępowany wypełnieniami kompozytowymi.
Do higieny jamy ustnej, usuwania kamienia nazębnego i przebarwień, leczenia nadwrażliwości i demineralizacji używa się produktów opartych na naturalnych składnikach. Wszelkie środki do mycia i dezynfekcji powierzchni medycznych są biodegradowalne i nie wywołują alergii.
Przez niektórych takie proekologiczne działania mogą być traktowane jako wyraz ekscentryczności, ale dla innych jest to świadoma decyzja wyboru określonego stylu życia w zgodzie z własnymi przekonaniami.
Każda praktyka stomatologiczna może podjąć trud opracowania i wdrożenia programów proekologicznych, uwzględniających oszczędności energii i wody oraz może zmniejszyć ilość wytwarzanych odpadów. W zawód stomatologa wpisana jest nie tylko odpowiedzialność, ale i przywilej wyboru: możliwość oferowania pacjentom najbezpieczniejszych i najskuteczniejszych form leczenia.
Sylwia Drobik, Paulina Mintzberg-Wachowicz
IDZIE NOWE
Gabinet dentystyczny niczym SPA!
Kreowanie gabinetów na salony SPA przybiera na sile, dlatego opiece medycznej coraz częściej będą towarzyszyć w nich spersonalizowane i luksusowe doświadczenia. Dłuższe wizyty pozwalające na omówienie całej historii stomatologicznej i długoterminowych celów leczenia to zaledwie początek.
Włączone w pakiety usług masaże i refleksologia, ziołowe maski na oczy, pielęgnacja ust, a nawet kosmetyki do aromaterapii – m.in. do takich rzeczy uciekają się dentyści, którzy przecież doskonale zdają sobie sprawę, jak stresująca może być podróż do ich gabinetu.
Wszystko po to, aby przełamać lęk przed leczeniem stomatologicznym.
Sylwia Drobik, Paulina Mintzberg-Wachowicz