wtorek, 27 lipca 2021

ŁATWO BYĆ ZIELONYM?

 

Czy łatwo jest być zielonym?

W dzisiejszym świecie, w którym kryterium wygody jest najważniejsze, ilość odpadów rośnie. Pojęcie eko czy green stomatology oznacza wprowadzenie całościowych rozwiązań, minimalizacja negatywnego wpływu na środowisko naturalne wszelkich procesów i zabiegów przeprowadzanych w gabinecie stomatologicznym.

Dbałość o środowisko naturalne jest pojmowana jako wyraz szczególnej troski o pacjentów i personel. O środowisko naturalne można zadbać wszędzie i zawsze, chociażby korzystając z toreb wielokrotnego użytku, segregując odpady czy prowadząc proekologiczny gabinet.

Ekologiczne funkcjonowanie gabinetu stomatologicznego to nic innego jak traktowanie priorytetowo działań i rozwiązań na rzecz ochrony środowiska naturalnego – od projektu architektonicznego po codzienną pracę gabinetu. W budowie lub podczas remontu wykorzystuje się materiały z recyklingu, np. panele plastikowe, gipsowe i dobrze znany wszystkim jeans. Nie stosuje się żadnych materiałów zawierających PVC ,formaldehyd i chlor, a wybór farby zależy od zawartości VOC.

Szczególny nacisk kładzie się na jak najefektywniejsze wykorzystanie energii elektrycznej przez zastosowanie świetlówek kompaktowych, które zużywają średnio 75% mniej energii i służą 10 razy dłużej oraz korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Zaawansowane technologie instalacji sanitarnych pozwalają zastosować systemy cyrkulacji powietrza i klimatyzacji przy minimalnym zużyciu energii i wody.

Wnętrze takiego gabinetu, począwszy od mebli wykonanych z naturalnych surowców z recyklingu a skończywszy na rutynowych czynnościach, jest wyrazem dbałości o środowisko naturalne, a tym samym o pacjenta. 


 

Do mycia i dezynfekcji narzędzi wykorzystuje się myjki, które zużywają mało wody, a mycie rąk jest pod ścisłym nadzorem racjonalnego gospodarowania bieżącą wodą. Sterylizacji najczęściej dokonuje się w sterylizatorach parowych, które zużywają mniej wody i energii niż autoklawy komorowe. W ciągu dnia pracy wybiera się cykle dla narzędzi nieopakowanych, eliminując potrzebę pakietowania instrumentów. W gabinecie zainstalowany jest specjalny system filtracji, który pozwala na utylizację substancji niebezpiecznych dla środowiska naturalnego. Ma to ogromne znaczenie przy usuwaniu plomb amalgamatowych, zawierających toksyczne związki, m.in. rtęć i srebro, których nawet niewielkie ilości są zabójcze dla żywych komórek. Szkodliwy amalgamant jest zastępowany wypełnieniami kompozytowymi.

Do higieny jamy ustnej, usuwania kamienia nazębnego i przebarwień, leczenia nadwrażliwości i demineralizacji używa się produktów opartych na naturalnych składnikach. Wszelkie środki do mycia i dezynfekcji powierzchni medycznych są biodegradowalne i nie wywołują alergii.

Przez niektórych takie proekologiczne działania mogą być traktowane jako wyraz ekscentryczności, ale dla innych jest to świadoma decyzja wyboru określonego stylu życia w zgodzie z własnymi przekonaniami.

Każda praktyka stomatologiczna może podjąć trud opracowania i wdrożenia programów proekologicznych, uwzględniających oszczędności energii i wody oraz może zmniejszyć ilość wytwarzanych odpadów. W zawód stomatologa wpisana jest nie tylko odpowiedzialność, ale i przywilej wyboru: możliwość oferowania pacjentom najbezpieczniejszych i najskuteczniejszych form leczenia.

 

Sylwia Drobik, Paulina Mintzberg-Wachowicz

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz