poniedziałek, 21 grudnia 2020

ŚMIERĆ PRZEZ WAPŃ

 W rewolucyjnej książce Śmierć przez wapń amerykański lekarz dr Thomas E. Levy bezkompromisowo rozprawia się z pokutującym w wielu społeczeństwach mitem o prozdrowotnej roli tego pierwiastka.

Od najmłodszych lat nakłania się nas do picia mleka dla zdrowych i mocnych kości, a później zaleca się nam przyjmowanie suplementów wapnia. Tymczasem nauka dostarcza wielu dowodów na to, że groźna osteoporoza wiąże się nie tyle z utratą zasobów tego minerału z upływem lat, lecz z jego przemieszczaniem się w organizmie.     

Dr Levy podkreśla pozytywną rolę wapnia w utrzymywaniu homeostazy i jako budulca kości i zębów. Przyznaje też, że ten ważny minerał pełni istotne funkcje w wielu procesach metabolicznych poza układem kostnym. Podważa jednak przekonanie, że potrzebujemy suplementacji, gdyż ten składnik jest dobrze przyswajany z pożywienia i odkładany w naszych organizmach przez całe życie. Paradoks polega jednak na tym, że chroniczna ucieczka wapnia ze zrzeszotnionych kości nie ma związku z jego ogólnoustrojowym deficytem, lecz ze zbyt dużą jego ilością w pozostałych częściach ciała. Ów nadmiar przyspiesza procesy degeneracyjne tkanek, zwiększa ryzyko nadciśnienia, zawału serca i udaru. Udowodniono także ścisły związek depozytów tego minerału z rozwojem chorób nowotworowych. Zwapnienie komórek zwiększa ryzyko śmierci bez względu na chorobę.      

Jeśli zatem nie wapnia, to czego potrzebują nasze kości, by nie poddać się groźnej osteoporozie? Dr Levy obszernie omawia substancje związane z zahamowaniem, a w sprzyjających warunkach nawet z odwróceniem, postępów choroby. W ramach wieloetapowej terapii zaleca suplementację naturalnymi blokerami kanału wapniowego: magnezem (który jest jego antagonistą) i kwasami omega-3. Zwraca też uwagę na istotną rolę estrogenów, testosteronu i hormonów tarczycy. Autor powraca również do wielokrotnie poruszanego tematu suplementacji witaminami D i K, a przede wszystkim witaminą C, która znacząco poprawia gęstość i wytrzymałość kości. Osteoporoza jest w swej istocie szczególną postacią szkorbutu, czyli ostrego niedoboru witaminy C i innych ważnych przeciwutleniaczy w tkankach kostnych.

Dr Thomas E. Levy napisał książkę wielowątkową, popartą badaniami klinicznymi i ujmującą temat osteoporozy z wielu perspektyw. To niewątpliwy przełom w zmaganiach z osteoporozą, plagą dotykającą tak wielu ludzi w dojrzałym wieku?

 


Sylwia Drobik, Paulina Mintzberg-Wachowicz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz