piątek, 18 listopada 2016

JAK POWSTAJE PATOLOGICZNA KIESZEŃ DZIĄSŁOWA?


W prawidłowych warunkach pomiędzy zębem a dziąsłem jest niewielka szczelina (głębokości 2 mm-2,3 mm), której podstawę tworzy fragment więzadeł (przyczep nabłonkowy) znajdujący się na wysokości szyjki zęba i blokujących przedostawanie się resztek jedzenia i bakterii w głąb do zębodołu tzn. pomiędzy kość a korzeń zęba.


Gdy oczyszczanie zębów z płytki nazębnej jest nieskuteczne, nawarstwiające się resztki pokarmów zaczynają być przesuwane coraz głębiej w szczelinę pomiędzy dziąsłem a zębem. Wynikiem tego zjawiska jest niszczenie przyczepu nabłonkowego stanowiącego jej dno, co skutkuje natomiast pogłębieniem się tej szczeliny i powstaniem kieszeni patologicznej. Z czasem dochodzi również do cofania się dziąsła i odsłonięcia powierzchni korzenia.

Jeżeli pacjent nie zgłosi się w odpowiednim momencie do stomatologa kieszeń patologiczna znajdująca się przy zębie będzie się pogłębiać (gdyż płytka nazębna i kamień będą się nawarstwiać) powodując coraz większe odsłonięcie powierzchni korzenia i w konsekwencji rozchwianie zęba.

Sylwia Drobik, Paulina Mintzberg-Wachowicz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz