sobota, 28 stycznia 2017

OBLITERACJA




Niedrożność (obliteracja) kanału to często spotykane i poważne utrudnienie w leczeniu endodontycznym. W większości przypadków do niedrożności dochodzi:
- z powodu nietypowej anatomii kanałów zęba (np.: zagięcie kanału, rozdzielenie kanału, przewężenie kanału)
- ze względu na zarośnięcie kanałów lub ich zmniejszoną szerokość, które następują z wiekiem
- z powodu użycia nieodpowiednich, zbyt twardych materiałów do wypełnienia kanałów
przez części złamanych narzędzi pozostających w kanale po leczeniu

 
Drożność kanału zębowego przywrócić można poprzez usunięcie przeszkody, która jest przyczyną niedrożności. Pod mikroskopem lekarz może odpowiednio zdiagnozować powód obliteracji, usunąć złamane odłamki narzędzi czy blokujące kanał materiały oraz przywrócić odpowiedni stan zobliterowanego kanału.
Instrumenty stosowane do leczenia obliteracji kanału to przede wszystkim pilniki ultradźwiękowe, które falami dźwiękowymi kruszą przeszkody zatykające kanał. Tego typu zabieg jest bezpieczny jedynie w powiększeniu mikroskopowym, aby nie dopuścić do przebicia (perforacji) korzenia leczonego zęba
Podczas standardowego leczenia kanałowego bez mikroskopu może dojść do pominięcia niektórych kanałów zęba ze względu na różnice w budowie anatomicznej. Użycie mikroskopu stomatologicznego ogranicza takie przypadki i pozwala zidentyfikować i wyleczyć wszystkie kanały.

Sylwia Drobik, Paulina Mintzberg-Wachowicz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz