piątek, 6 stycznia 2017

PLOMBA …. a BOLI




Nieszczelność wypełnienia – każda plomba po pewnym czasie może ulec wykruszeniu czy poluzowaniu. Powodów nieszczelności wypełnień może być sporo, np. próchnica wtórna, zmiana właściwości wypełnienia z uwagi na upływ czasu (porowaty amalgamat), nieprawidłowa technika i metoda zakładania plomby w ubytku, zmiana siły wiązania wypełnienia z tkankami zęba, złe opracowanie ubytku pod plombę, urazy zębów, niewłaściwe kontakty zębów. Stan zapalny w zębie lub w tkankach okolicznych, podrażnienie tkanek – zdarza się, że pod plombą może rozwijać się próchnica wtórna, która sięgnie wrażliwej miazgi; w efekcie odczuje się ból zęba a i może doprowadzić do leczenia kanałowego. Inna przyczyna to nerwoból promieniujący do przyzębia oraz do zębów lub promieniujący w kierunku szczęk ból zatok czy ucha. Zmiany ciśnienia – ból ten zwany jest barodontalgią (lub aerodontalgią) i może być odczuwany nie tylko w zębach zaplombowanych (szczególnie, jeśli wypełnienie jest nieszczelne), ale również w niszczonych przez próchnicę, lub kiedy w tkankach przyzębia toczą się stany zapalne. Dokucza osobom narażonym na silne zmiany ciśnienia: nurkom, pilotom, pasażerom samolotów, paralotniarzom, skoczkom spadochronowym.

Nadwrażliwość zębów i uszkodzenia o charakterze erozyjnym – bywają przyczyną bólów, kiedy podrażnieniu ulegną zakończenia nerwowe dochodzące do otwartych z jakichś powodów ujść kanalików zębinowych. Pierwotną przyczyną może być intensywne, zbyt częste wybielanie zębów, nieprawidłowa technika szczotkowania i używanie nieodpowiednich past czy twardych szczoteczek, urazy zębów, niezdrowe nawyki albo gwałtowne zamiany temperatury (spożywanie pokarmów zbyt zimnych lub zbyt gorących).


Nowa, prawidłowo założona plomba i przebyty zabieg opracowania – nawet najlepiej założone wypełnienie winno się „uleżeć”, czyli tkanka i polimer muszą ostatecznie się do siebie dopasować. Muszą też przestać boleć podrażnione zabiegiem zakończenia nerwowe. Stan „dopasowywania się” uzupełnienia do ścianek zęba może trwać kilka dni. Jeśli po tym czasie ból nie mija, trzeba zgłosić się do dentysty.

Niedokładnie założona plomba. Naprężenia w szczękach spowodowane działaniem aparatu ortodontycznego – ból odczuwany przez kilka dni, do czasu dostosowania się zębów do nowego ułożenia w jamie ustnej.

Sylwia Drobik, Paulina Mintzberg-Wachowicz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz