wtorek, 28 czerwca 2016

PARAFUNKCJE




Parafuncje narządu żucia to inaczej nieprawidłowe, szkodliwe nawyki ruchowe, często wykonywane przez pacjentów bezwiednie, np. podczas snu lub po wpływem stresu. Stomatolodzy wyróżniają dwa typy parafunkcji: niezwarciowe, czyli odbywające się bez kontaktów górnych i dolnych zębów oraz zwarciowe, wykonywane z kontaktem zębów przeciwstawnych.
Do parafunkcji niezwarciowych zaliczamy: odruchowe nagryzanie błony śluzowej warg i policzków, mimowolne błądzenie językiem po zębach, obgryzanie ołówków, długopisów, paznokci, a także nawykowe żucie gumy. Parafunkcje niezwarciowe często występują również u osób noszących kolczyk w języku i mogą polegać na częstym przygryzaniu lub ssaniu ozdoby, stukaniu lub zahaczaniu kolczykiem o zęby. Do parafunkcji niezwarciowych zaliczamy też nawyki niektórych grup zawodowych, np. przytrzymywanie nici i igieł zębami przez krawców "nawyk krawca" lub "nawyk fryzjerki"- wsuwki otwierane zębami...

Natomiast parafunkcje zwarciowe mogą przybrać formę bezwiednego zaciskania, stukania i/lub zgrzytania zębami (bruksizm).

Parafunkcje niszczą nie tylko zęby. Wieloletnie szkodliwe nawyki ruchowe z czasem oddziałują na cały narząd żucia i stają się przyczyną jego dysfunkcji. Dlatego nie lekceważmy parafunkcji (zwłaszcza zwarciowych) i pod opieką stomatologa odpowiednio wcześnie zacznijmy je leczyć.

Sylwia Drobik, Paulina Mintzberg-Wachowicz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz