poniedziałek, 19 grudnia 2016

RYZYKO NARAŻENIA ZAWODOWEGO PERSONELU MEDYCZNEGO




Ze względu na specyfikę pracy, pracownicy służby zdrowia narażeni są na rozwój wielu chorób zakaźnych i nie tylko. Największe niebezpieczeństwo dotyczy zakażeń krwiopochodnych. Powstają one na skutek kontaktu z zakażoną krwią lub innymi płynami fizjologicznymi. Czasem poszczególne choroby rozwijają się poprzez skaleczenie skażonym przedmiotem, np. igłą.  Personel medyczny, w miejscu pracy, najbardziej narażony jest na wirusowe zapalenie wątroby typu B i C czy na zakażenie wirusem HIV. Do zakażeń najczęściej dochodzi w laboratoriach diagnostycznych, w punktach krwiodawstwa czy stacjach dializ. Czasem przyczyną pojawienia się tych chorób jest pośpiech personelu medycznego bądź nieznajomość procedur. Profilaktyka przeciw chorobom personelu medycznego polega przede wszystkim na ostrożnym obchodzeniu się z materiałem biologicznym. Każdy pracownik, który w miejscu pracy będzie miał styczność z krwią, powinien zostać odpowiednio przeszkolony na temat ryzyka zakażenia.



Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 6 czerwca 2013 r, w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu prac związanych z narażeniem na zranienia ostrymi narzędziami używanymi przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych ciąży na Was obowiązek stworzenia, wdrożenia oraz przeszkolenia pracowników w zakresie procedur ogólnie nazwanych dot. zranień i ekspozycji.
Dokumentację dot. bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie żądanym przez przepisy musi posiadać każdy pracodawca, który zatrudnia choćby jednego pracownika. Czyli, jeżeli zatrudniacie choćby jedną asystentkę, która bierze udział w udzielaniu świadczeń medycznych, niezależnie od podstawy świadczonej przez nią pracy, czyli bez względu czy jest to umowa o pracę czy umowa zlecenie lub inną to taką dokumentację musicie posiadać.
Tej dokumentacji nie muszą mieć jedynie Ci z Was, którzy są zarówno właścicielem jak i udzielającym świadczeń medycznych i nikt Wam w tym nie pomaga, a więc lekarz, który prowadzi indywidualną praktykę bez pomocy innych osób.
Jeżeli Państwo w tym momencie pomyśleli, iż nie zatrudniacie żadnego pracownika, ponieważ Wasza asystentka pracuje na podstawie umowy o dzieło czy zlecenia jesteście w błędzie.
W rozporządzeniu precyzyjnie wskazano, kogo należy rozumieć pod pojęciem pracownika.

Czyli przepisy te odnoszą się do:
- pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracy, bez względu czy jest to umowa na czas nieokreślony, określony czy próbny
- osób fizycznych wykonujących pracę na innej podstawie niż stosunek pracy np. Doktorantów, studentów, uczniów czy wolontariuszy
- osób prowadzących pod nadzorem pracodawcy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę działalność gospodarczą na własny rachunek, czyli chodzi tu o umowy zlecenia, dzieło, kontrakty, czy umowy z innym podmiotem w sytuacji, gdy pracuje asystentka lub lekarz, który ma własną działalność gospodarczą i wystawia Wam rachunek za wykonane usługi, które polegają na udzielaniu świadczeń medycznych.
Praktycznie rzecz ujmując:, Gdy zatrudniacie asystentkę, która ma własną działalność i świadczy na Waszą rzecz usługi w postaci asystowania przy udzielaniu świadczeń medycznych lub wykonuje czynności w sterylizacji lub choćby ma kontakt z odpadami medycznymi to musicie mieć dokumentacje dot. zranień. Gdy macie rejestratorkę, która w zakresie obowiązków ma wyłącznie prowadzenie spraw biurowych jednak od czasu do czasu pomaga Wam przy fotelu lub w sterylizacji lub ma kontakt z odpadami medycznymi to musicie mieć dokumentacje dot. zranień.



Sylwia Drobik, Paulina Mintzberg-Wachowicz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz