wtorek, 5 lipca 2016

CZY UNITY STOMATOLOGICZNE SĄ CZYSTE CZY PEŁNE BAKTERII?




W unitach stomatologicznych zalegają bakterie i jest ich więcej niż być powinno. Czy drobnoustroje mogą dostać się do organizmu pacjenta bądź lekarza dentysty? Tak i część z nich jest niebezpieczna dla organizmu ludzkiego. Medium, które może przenosić także bakterie (czasami niebezpieczne dla człowieka) jest woda przepływająca przez narzędzia stomatologiczne: kątnice, prostnice, skalery.  
 
Warto mieć na uwadze fakt, że woda w unitach może być skażona m.in.: pałeczkami Legionella pneumophila, Candida, Streptococcus, a także produktami przemiany ich materii. Bakterie te wymieniane są często przy okazji zbyt rzadko czyszczonej klimatyzacji, ale nie tylko. Niejednokrotnie robiono badania na obecność pałeczek Legionella pneumophila w unitach stomatologicznych. Co prawda w 90 proc. analiz Legionella nie występowała, ale odsetek na poziomie 10 proc. jest znaczący i nie wolno go bagatelizować. Człowiek o osłabionym układzie odpornościowym może być bezbronny wobec ataku tego typu drobnoustrojów i pojawiają się doniesienia nawet o śmiertelnych przypadkach skażenia organizmu pałeczkami Legionella. 

 

Nie wolno zaniedbać środków odkażających, pamiętając jednak, że część związków lub pierwiastków chemicznych wpływa na właściwości stosowanych materiałów stomatologicznych i na organizm pacjenta. Woda utleniona, podchloryn sodu, alkohol etylowy, chlorheksydyna, związki jodu, ozon. Trzeba pamiętać, że pozostałości po stosowaniu środków odkażających należy ze szczególną precyzją usunąć. Stosować należy filtry (także na bazie nanocząsteczek), dzięki którym mniejsza będzie tendencja formowania się filmu bakteryjnego. Część z filtrów wyposażona jest w preparaty chemiczne zwiększające efektywność walki z drobnoustrojami. Tego typu elementy filtrujące należy systematycznie wymieniać, wiele z nich, co najmniej raz dziennie. Filtrowanie pomaga zmniejszyć niebezpieczeństwo występowania w wodzie: Pseidomonas aeruginosa, Escherichia coli, enterokoki, bakterie Coli, cysty. 

Zainteresuj się sterylną wodą, która z pewnością jest dobrym rozwiązaniem jednak, aby przyniosła oczekiwane efekty, przewody, w których płynie także muszą być sterylne (zalecana sterylizacja poprzez promieniowanie UV). Przeprowadzaj okresową elektrolizę wody, przy jednoczesnym dodaniu atomowego chloru. Przepłukuj po każdym pacjencie, przez co najmniej kilkadziesiąt sekund systemy wodne (o ile to możliwe). Nie jest to metoda wysoce skuteczna, ale może spowodować usunięcie przynajmniej części szkodliwych mikroorganizmów. Unikaj podgrzewania wody znajdującej się w systemach unitów.

Sylwia Drobik, Paulina Mintzberg-Wachowicz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz