środa, 16 grudnia 2015

PERIO – wyzwanie dla Higienistów




Czy higienistki stomatologiczne boją się pacjenta periodontologicznego? Niekoniecznie. Jednak pewne obawy wynikają raczej z odpowiedzialnego podejścia do konkretnego pacjenta i jego zdrowia. Bywa tak, że leczenie periodontologiczne może być wdrożone po sprawdzeniu, czy pacjent nie ma innych ogólnoustrojowych chorób. I może być konieczne wcześniejsze leczenie farmakologiczne.


Periodontologia najogólniej zajmuje się leczeniem różnego rodzaju chorób przyzębia. Najpoważniejszą jest paradontoza, czyli przewlekłe procesy zapalne dziąseł i głębiej położonych tkanek. Główny powód to nagromadzenie zbyt dużej ilości kamienia i płytki nazębnej. W efekcie dochodzi do uszkodzenia tkanek mocujących zęby i odsłonięcia szyjek zębowych. Skutkiem może być wypadanie zębów. W zależności od stopnia zaawansowania choroby, nowoczesna periodontologia proponuje różnorodne sposoby leczenia.

Na pierwszej wizycie periodontologicznej lekarz, po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem i badania klinicznego, zleca czasem bardziej szczegółowe badania dodatkowe: badanie RTG oraz morfologię krwi z rozmazem i poziomem glukozy. Plan leczenia jest zawsze indywidualny, a pacjent z dużą dozą prawdopodobieństwa na dłuższy czas trafia w ręce higienistki stomatologicznej.
Periodontologia to dziedzina, która pomaga leczyć wiele problemów, w tym między innymi nadwrażliwość na zmianę temperatury, odsłonięcie szyjek zębowych, nieprzyjemny zapach z ust oraz zaczerwienienie lub krwawienie dziąseł.

Sylwia Drobik, Paulina Mintzberg-Wachowicz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz