środa, 16 sierpnia 2017

DYSFUNKCJE STAWU SKRONIOWO – ŻUCHWOWEGO

Dysfunkcje narządu żucia, obok próchnicy czy chorób przyzębia, stały się obecnie jednym z podstawowych problemów współczesnej stomatologii. W ostatnich latach nastąpił w naszym kraju wzrost liczby chorych z zespołem dysfunkcji narządu żucia, a bardzo niepokojącym zjawiskiem jest obniżanie się wieku chorych z bólową postacią dysfunkcji. Coraz częściej leczenia wymagają już dzieci i młodzież szkolna Pojęcie dysfunkcji narządu żucia obejmuje zaburzenia w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych, mięśni narządu żucia oraz powiązanych z nimi narządów. Schorzenia te powodują często duże dolegliwości w codziennym życiu. Mogą imitować inne choroby, których pacjenci nie wiążą z narządem żucia, np. migrenę czy zapalenie ucha. Dlatego też pacjenci są często przez wiele lat bezskutecznie diagnozowani i leczeni przez innych specjalistów, tj. neurologa, laryngologa czy okulistę.

Przyczyny
Przyczyny i mechanizm powstawania dysfunkcji narządu żucia są dość skomplikowane. Składa się na to wiele czynników, a schorzenie rozwijają się przez lata. Pierwsze sygnały są niestety często bagatelizowane. Dopiero zaawansowane zaburzenia, w tym dolegliwości bólowe, skłaniają pacjenta do poszukiwania pomocy u specjalisty.

Jedną z podstawowych przyczyn są tzw. parafunkcje, czyli niefizjologiczne, powtarzające się czynności w układzie ruchowym narządu żucia, najczęściej wcale nie uświadamiane przez pacjentów. Zaliczamy do nich:
zaciskanie zębów i zgrzytanie, przede wszystkim w nocy
nagryzanie warg, policzków, języka
obgryzanie paznokci, skórek wokół paznokci
nagryzanie obcych przedmiotów tj. długopisy, ołówki, oprawki od okularów
nawykowe żucie gumy


Czynnikami, które sprzyjają powstawaniu tych zaburzeń mogą być m.in.:
stresujący tryb życia
wielogodzinna praca przy komputerze czy częsta długa jazda samochodem, czyli pozostawanie przez
dłuższy czas w wymuszonej pozycji powodującej duże, niefizjologiczne napięcie mięśni całego ciała, w tym mięśni szyi, obręczy barkowej i twarzy.
braki zębowe
zaburzenia zwarcia
urazy głowy i szyi np. komunikacyjne

Sylwia Drobik, Paulina Mintzberg-Wachowicz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz