środa, 23 sierpnia 2017

MASKA TWARZOWA



Maska twarzowa jest aparatem stosowanym od wielu lat w leczeniu ortodontycznym. Wykorzystywana w leczeniu wad doprzednich takich jak wady klasy III oraz przodozgryzu rzekomego, wynikającego z niedorozwoju przedniego odcinka szczęki (rozszczepy, braki zawiązków
zębów siecznych bocznych). Stosuje się ją zarówno u pacjentów z uzębieniem mlecznym, mieszanym jak i stałym . Aparat ten po raz pierwszy został skonstruowany w 1968 roku przez Delaire.
Według Delaire działanie maski twarzowej polegało na wysunięciu łuku zębowego i zębodołowego szczęki ku przodowi oraz cofnięcie żuchwy w kierunku dotlnym . Pierwotnie maska twarzowa była rzeczywistym odlewem twarzy pacjenta z wykonanymi otworami, która ulegała ciągłym modyfikacją.
Natomiast Petit udoskonalił maskę, poprzez zastosowanie wodzidła w obrębie jednego z jej elementów, najczęściej kapy bródkowej.  Taka konstrukcja pozwoliła na optymalne dopasowanie maski do kształtu twarzy, dynamiczny ruch żuchwy oraz zmianę kąta przyłożenia siły wyciągów elastycznych, co spowodowało wyższy komfort użytkowania, a także umożliwiło opuszczanie i unoszenie żuchwy.


Kolejne ulepszenie maski twarzowej polegało na ograniczeniu wielkości podparcia czołowego i redukcji
wielkości nakładki bródkowej oraz możliwość pełnej regulacji poszczególnych jej części w osi pionowej. Dolna krawędź listwy czołowej znajdowała się 1 cm powyżej linii brwi, a nakładka bródkowa przebiegała w taki sposób, aby nie uciskać punktu antropometrycznego supramentale, natomiast łuk przedwargowy był ustawiony w zależności od potrzeb leczniczych na wysokości linii szpary ust lub nieco poniżej. Zakotwienie stanowiło czoło i broda, a rozkład sił na te dwa miejsca podparcia wynosił odpowiednio 1:2. Taka konstrukcja maski twarzowej i jej sposób działania jest powszechnie stosowana do dnia dzisiejszego w leczeniu ortodontycznym.

Sylwia Drobik, Paulina Mintzberg-Wachowicz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz