czwartek, 17 sierpnia 2017

LAKOWANIE



Lakowanie wykonuje się w gabinecie stomatologicznym, poddaje się zęby boczne, a więc trzonowce i przedtrzonowe. Mały pacjent bo jego najczęściej to dotyczy, siada na fotelu dentystycznym a higienistka lub dentysta używając lusterka dokładnie ogląda kondycję zębów i delikatnie bada bruzdy za pomocą zgłębnikiem. Jeśli ząb jest zdrowy i nadaje się do lakowania, lekarz dentysta lub higieniści, delikatnie oczyszcza go za pomocą obrotowej szczoteczki polerującej. Następnie zęba starannie płucze wodą i osusza powietrzem z dmuchawki.

Na powierzchnię oczyszczonego i osuszonego zęba nanosi się odrobinę wytrawiacza, preparatu, który ułatwi umocowanie laku w szczelinie zęba. Po kilkunastu sekundach wytrawiacz dokładnie spłukuje się i ponownie osusza powierzchnię zęba.



Po takim przygotowaniu ząb jest gotowy do lakowania. Teraz dziecko może wybrać swój ulubiony kolor. Lak znajduje się w specjalnym pojemniczku, który wyglądem przypomina małą kolorową strzykawkę. Zagięta końcówka drogi pacjencie ,nie jest jednak ostra, a zbliżenie jej do powierzchni zęba nie jest wcale odczuwalne. Preparat umieszcza się na bruzdach zęba i za pomocą pędzelka delikatnie go rozprowadza po całej długości bruzdy. Dzięki takim działaniom, lak, który ma konsystencję półpłynną, znajdzie się w każdej, nawet najmniejszej szczelince zęba.

Po umieszczeniu laku na powierzchni zęba i rozprowadzeniu go po wszystkich szczelinach, lak naświetla się lampą. W wyniku naświetlania lak stanie się twardy, i zablokuje drogę bakteriom, co skutecznie ochroni ząb przed próchnicą

Na końcu lekarz dentysta lub higienistka sprawdzi, czy lak nie przeszkadza w zwarciu zębów. Teraz można przepłukać buzię i odtąd cieszyć się zdrowym uśmiechem.Co więcej , gdy laki mają nadany kolor wówczas rodzice także sami w domu mogą kontrolować czy owy lak jeszcze znajduje się na miejscu czy jest konieczne kolejne spotkanie w gabinecie.


Sylwia Drobik, Paulina Mintzberg-Wachowicz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz