poniedziałek, 7 marca 2016

KLAMRY DO KOFERDAMU




Podczas pracy koferdamem dobór klamer musi być zgodny z ich określonym przeznaczeniem - każda klamra oznakowana jest numerem.


Każda klamra musi mieć czteropunktowy kontakt z zębem, który zagwarantuje wystarczające utrzymanie na zębie. Przy wyborze klamry bardzo ważny jest jej rozmiar, dlatego zakładane klamry nie mogą być zbyt duże w stosunku do zębów, ponieważ punkty kontaktu znajdują się na dziąśle i doprowadzają do jego okaleczenia.
Zasadniczo rozróżniamy dwie podstawowe formy klamer: klamry ze skrzydełkami i bez skrzydełek. W zależności od wyboru klamer zalecane są odpowiednio różne metody zakładania koferdamu.
Klamry bez skrzydełek. Łuki wewnętrzne, przeznaczone do osadzania na zębie są krótkie i zaokrąglone. Używając tego rodzaju klamer najpierw zakładamy samą klamrę a następnie lateks. Na końcu lokujemy ramkę, na której naprężamy lateks. Litera W (wingless) przed numerem oznacza klamrę bez skrzydełek.
Klamry ze skrzydełkami. Łuki wewnętrzne klamry przeznaczone do osadzania na zębie posiadają wydłużone ramię nazwane skrzydełkiem, skrzydła są przekładane przez lateks, a następnie przez klamrę, dopiero wówczas lateks z klamrą zakładamy na wybrany ząb.

Orientacyjne przeznaczenie klamer
Nr 9, 214 (0,00,210, 211, 212, 1, AT) zęby przednie
Nr 2, 1, (0,00, 2A, 206, 207) przedtrzonowce
Nr 7, 8, 8A, 14A trzonowce
Nr 7 (202) uniwersalna klamra na trzonowce żuchwy
Nr 8 (201, 56, 5 uniwersalna klamra na trzonowce szczęki
Nr 8A małe trzonowce, częściowo zniszczone
Nr 14A duże trzonowce, częściowo zniszczone, całkowicie zniszczone, częściowo zrotowane

WAŻNE!
Do zakładania klamer zaleca się oryginalne szczypce do klamer. Szczypce chwytają prawidłowo każdy łuk dystalny, nie poddając go nadmiernemu naprężeniu, zapobiegają niekontrolowanemu uwolnieniu klamry dzięki retencji. Służą także do adaptacji klamry na zębie. Szczypce umożliwiają rozszerzenie klamry, jej założenie i usunięcie z zęba. Szczypce do klamer pracują tak jak szczypce teleskopow
Przy leczeniu endodontycznym zaleca się jednoczesne zakładanie lateksu i klamry na ząb. Na ząb przeznaczony do leczenia endodontycznego zakładamy odpowiednio dobraną klamrę, najlepiej ze skrzydełkami, np. w szczęce zaleca się klamrę nr 210. Następnie przekładamy najpierw skrzydełka od strony pudrowej lateksu, gdy perforacja zostanie nieco powiększona przez założenie drugiego skrzydełka, wówczas można dokładnie zobaczyć ząb, na który zostanie założona klamra. Po założeniu klamry skrzydełka pozostają widoczne na gładkiej stronie lateksu.

Sylwia Drobik, Paulina Mintzberg-Wachowicz


1 komentarz:

  1. Bardzo dobrze i rzetelnie napisany artykuł i co najważniejsze zwięźle :).

    Pozdrawiamy, MedInstruments - sklep medyczny online

    OdpowiedzUsuń