sobota, 19 marca 2016

MORFOLOGIA UZĘBIENIA CZŁOWIEKA – cechy Mühlreitera CD



Zęby przedtrzonowe (dentes premolares)Na powierzchni zębów przedtrzonowych występuje powierzchnia żucia (facies occlusalis sive masticatoria): na niej znajdują się dwa guzki, zęby przedtrzonowe to zębyi dwuguzkowe (dentes bicuspidui), jeden z guzków leży po stronie policzkowej korony, drugi po stronie językowej: ostatni odpowiada guzkowi zębowemu siekaczy i kłów. Guzek policzkowy jest wyższy od językowego, tylko ząb przedtrzonowy górny drugi ma oba guzki tej samej wysokości. Na powierzchni okluzyjnej znajduje się podłużna bruzda przebiegająca równolegle do łuku zębowego, oddzielająca ona większą część policzkową wraz z guzkiem policzkowym od mniejszej części językowej z guzkiem językowym. W pobliżu obu końców powierzchni żucia z przodu i z tyłu dzieli się ona na dwa małe rozbieżne ramiona. Graniczą one z przodu i z tyłu z tzw. listewkami brzeżnymi szkliwa, które łączą guzek policzkowy z guzkiem językowym. Korzeń nieco pochylony ku tyłowi jest spłaszczony od przodu do tyłu. W zębach przedtrzonowych górnych korzeń bywa często dwudzielny, na dolnych jest zawsze pojedynczy. Komora zęba tworzy dwa uwypuklenia w stronę powierzchni żującej, które odpowiadają dwóm guzkom, kanał korzenia jest pojedynczy, zdarza się jednak, że ulega rozdwojeniu na dwa ramiona.

 
Zęby przedtrzonowe górne.
Powierzchnia żująca jest przedzielona głęboką bruzda, oddzielającą guzek policzkowy od językowego. Powierzchnia przedsionkowa ma kształt pięciokątny, zbliżony do powierzchni wargowej kła górnego. Powierzchnia policzkowa korony jest większa od językowej. Guzek policzkowy pierwszego zęba jest wyższy od językowego, na drugim – ale oba guzki są w przybliżeniu tej samej wysokości. Na przekroju poprzecznym korzeń ma kształt wydłużonego owalu. Powierzchnie styczne korzenia, przednia i tylna, mają podłużne rowki, które przeważnie jednak wcinają się głęboko i często powodują rozszczepienie pojedynczego korzenia na korzeń policzkowy i językowy. Przeważnie występują dwa kanały korzenia, nawet w zębach jednokorzeniowych. Pojedynczy kanał często rozdziela się w pobliżu wierzchołka korzenia. 

Zęby przedtrzonowe dolne.
Odróżniają się od górnych przede wszystkim okrągłym kształtem powierzchni żucia. Guzki policzkowe są wyższe od językowych. Ząb przedtrzonowy dolny drugi jest większy od pierwszego ma silniej rozwinięty guzek językowy – który jest szerszy i prawie równy guzkowi policzkowemu. Guzek językowy dolnego przedtrzonowca jest mały i niski:ząb ten jest czasem podobny do kła. W dolnym drugim przedtrzonowcu guzek językowy jest czasem podzielony na dwa leżące obok siebie guzki, ma wtedy postać zbliżoną do zębów trzonowych. Zjawisko to nazywamy molaryzacją. Powierzchnie styczne przednia i tylna są zwykle gładkie, rzadziej wyżłobione. Kanał korzenia w zębie przedtrzonowym drugim jest zazwyczaj pojedynczy, czasami podwójny. Ząb przedtrzonowy pierwszy dolny posiada zwykle dwa kanały.

Sylwia Drobik, Paulina Mintzberg-Wachowicz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz