środa, 28 października 2015

TOWARZYSTWO RADIOLOGICZNE NARUSZA DOBRE IMIĘ DENTYSTÓW?



Prezydium Naczelnej Rady Lekarskie - po zapoznaniu się ze opinią Polskiego Lekarskiego Towarzystwa Radiologicznego w sprawie projektu określającego nowe warunki bezpiecznego stosowania promieniowania jonizującego – wyraziło swój stanowczy sprzeciw wobec stanowiska PLTR, a zwłaszcza wobec użytej w uzasadnieniu opinii argumentacji.
- Polskie Lekarskie Towarzystwo Radiologiczne opowiedziało się przeciwko postulatowi samorządu lekarskiego dotyczącemu zmniejszenia częstotliwości wykonywania testów specjalistycznych aparatów RTG do zdjęć wewnątrzustnych – stwierdził Maciej Hamankiewicz, dodając jednocześnie, iż PLTR uczyniło to w formie naruszającej dobre imię lekarzy dentystów i podważającej zaufanie do ich wiedzy oraz kompetencji zawodowych.

- Kategorycznie sprzeciwiam się – podkreślił Hamankiewicz - aby w debacie publicznej na temat warunków stosowania promieniowania jonizującego w gabinetach dentystycznych używać argumentu, że zdjęcia wewnątrzustne są przez lekarzy dentystów wykonywane w większości nieprawidłowo oraz że w środowisku stomatologicznym brak jest dostatecznej świadomości odpowiedzialności za narażenie pacjenta na promieniowanie jonizujące.

Zdaniem Hamankiewicza, bezpodstawne zarzuty wobec lekarzy dentystów zawarte w treści pisma do Ministra Zdrowia mogą podważać zaufanie niezbędne do wykonywania zawodu lekarza dentysty. Według Prezesa NRL podobny skutek może mieć sugestia o rzekomym braku działań w celu optymalizacji dawki promieniowania. Tego rodzaju uogólniające i krzywdzące dla lekarzy dentystów stwierdzenia, do tego zawarte w oficjalnym dokumencie składanym na ręce Ministra Zdrowia, należy więc uznać za niedopuszczalne.

- Informuję również – dodał w swoim oświadczeniu Hamankiewicz - że samorząd lekarski wyraził poparcie dla proponowanego przez Ministerstwo Zdrowia złagodzenia warunków stosowania promieniowania jonizującego w gabinetach stomatologicznych. Obecne wymogi odnoszące się do radiologii stomatologicznej są zbyt rygorystyczne, dlatego konieczne jest uproszczenie procedur odnoszących się do jednostek ochrony zdrowia stosujących promieniowanie jonizujące w stomatologii, w tym zmniejszenie częstotliwości obowiązku wykonywania testów specjalistycznych aparatów do zdjęć wewnątrzustnych.

- Należy przypomnieć – zakończył Hamankiewicz - że postulat samorządu lekarskiego o złagodzenie warunków stosowania promieniowania jonizującego w gabinetach dentystycznych zyskał u poparcie konsultanta krajowego w dziedzinie radiologii i radiologii obrazowej już w 2012 rok.

Sylwia Drobik, Paulina Mintzberg-Wachowicz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz