piątek, 29 stycznia 2016

DENTYSTA ORGANIZUJE KONKURS – SKARBÓWKA KARZE DENTYSTĘ




Coraz częściej stomatolodzy organizują na Facebooku różnego rodzaju konkursy promocyjne, w których wygraną jest np. bezpłatny zabieg piaskowania zębów lub drobny upominek dla zwycięzcy w postaci preparatów do higieny jamy ustnej. Najczęściej ze względu na niewielki koszt nagrody, oscylujący w granicach 100–200 złotych, organizator konkursu – a tym bardziej laureat – nie zaprzątają sobie głowy kwestiami skarbowymi, w przekonaniu, iż tak drobna kwota zwalnia z konieczności płacenia zryczałtowanego podatku od wygranej. Tymczasem prawdziwe zagrożenie kryje się gdzie indziej i niewiele ma wspólnego z należnym podatkiem. W tym przypadku tajną bronią fiskusa nie jest ordynacja podatkowa, a ustawa antyhazardowa z dnia 19 listopada 2009 roku. Zgodnie z zawartymi w niej przepisami konkurs noszący znamiona gry losowej musi uzyskać zezwolenie właściwego Naczelnika Izby Celnej. Osoba, która przeprowadzi konkurs bez uzyskania takiej zgody, popełnia wykroczenie lub przestępstwo karnoskarbowe – oczywiście, zagrożone dotkliwą karą pieniężną.

Co prawda, w przypadku konkursów z niewielką pulą wygranych (która nie przekracza kwoty bazowej, o której mowa w art. 70 ustawy), takie zezwolenie nie jest wymagane – natomiast konieczne jest zgłoszenie konkursu. Przy czym za brak zgłoszenia gry losowej organizator również może być ukarany.

Kiedy konkurs zamienia się w grę losową? Zgodnie z ustawą za gry losowe uznaje się „gry o wygrane pieniężne lub rzeczowe, których wynik w szczególności zależy od przypadku, a warunki gry określa regulamin”. Warto jednak w tym miejscu od razu podkreślić, że brak regulaminu nie powoduje, iż dana gra nie może zostać uznana za grę losową w rozumieniu ustawodawcy. Rozstrzygający jest warunek pierwszy, czyli fakt, iż wygrana zależy „od przypadku". Oznacza to, że zwycięzca otrzymuje nagrodę w efekcie "pomyślnego zrządzenia losu", niezależnie od jakości wykonania danego zadania czy też oceny organizatora konkursu.
Uzyskanie zezwolenia nie jest proste. Tymczasem procedura uzyskania zezwolenia jest uciążliwa, długotrwała i obwarowana wieloma wymogami. Organizator konkursu musi bowiem udokumentować: legalność źródeł pochodzenia kapitału, niezaleganie z zapłatą podatków, składek na ZUS i należności celnych. Musi również przedstawić do zatwierdzenia regulamin gry losowej, napisany zgodnie z wytycznymi zawartymi w ustawie antyhazardowej, a także informować organ decyzyjny o każdorazowej zmianie jego treści (ma na to 3 dni od dokonania zmiany).

Natomiast po dopełnieniu tych wszystkich obowiązków musi uzbroić się w cierpliwość i trochę poczekać na ostateczną decyzję. Na rozpatrzenie wniosku o udzielenie zezwolenia i zatwierdzenie regulaminu Naczelnik Izby Celnej ma bowiem aż 2 miesiące. Za udzielenie zezwolenia pobierana jest opłata, natomiast zgłoszenie dokonywane jest bezpłatnie.

Jakie kary za brak zgłoszenia lub zezwolenia? Stomatolog organizujący na Facebooku minikonkurs dla pacjentów w żadnym przypadku nie powinien lekceważyć przepisów ustawy, gdyż jej naruszenie może się skończyć dotkliwymi karami. Przy czym nie tylko organizator podlega karze pieniężnej – uczestnik również zostaje ukarany. Kara dla organizatora wynosi 100% uzyskanego z gry przychodu, a dla uczestnika – 100% uzyskanej wygranej! Dodatkowo zorganizowanie gry losowej bez zezwolenia stanowi przestępstwo w świetle ustawy karnoskarbowej i może być ukarane dodatkową grzywną w wysokości do 240 stawek dziennych. Grzywnę wymierza sąd, który określa liczbę stawek oraz wysokość grzywny. Ustalając stawkę dzienną, sąd bierze pod uwagę dochody sprawcy, jego warunki osobiste, rodzinne, stosunki majątkowe i możliwości zarobkowe.

Jak więc przy organizacji konkursów promocyjnych uniknąć ewentualnego zagrożenia? Przede wszystkim – eliminując element przypadkowości z etapu przyznawania nagród konkursowych. Lepiej przeprowadzić konkurs o charakterze rywalizacyjnym, w którym uczestnicy wykonują określone zadanie, oceniane następnie przez powołaną przez organizatora komisję. W razie wątpliwości warto również powierzyć przygotowanie zasad konkursu doświadczonej księgowej lub prawnikowi.

Sylwia Drobik, Paulina Mintzberg-Wachowicz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz