środa, 13 stycznia 2016

LEKI REFUNDOWANE PRZEPISZE KAŻDY DENTYSTA



Dentysta nie musi mieć umowy z NFZ na wystawianie recept na refundowane leki. Właśnie weszła w życie ustawa, która znosi tę obowiązującą do tej pory zasadę.

Dotychczasowe przepisy przewidywały, że owszem pacjentowi w prywatnym gabinecie stomatologicznym przysługiwały leki refundowane, ale receptę na nie mógł wystawić jedynie lekarz, który miał podpisaną z Narodowym Funduszem Zdrowia umowę, która go do tego upoważniała. I zaznaczyć trzeba, że nie każdy do niej przystępował, ponieważ była zawierana na zasadzie dobrowolności.


Ustawa z 9 października, która weszła w życie 12 grudnia dotyczy zmiany ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia i niektórych innych ustaw. Dokument obok zmian związanych z informatyzacją ochrony zdrowia, uwzględnia ważne nowe regulacje w sprawie ordynacji leków refundowanych.
Pierwszą z nich jest likwidacja umów dotyczących wystawiania recept. Zgodnie z nowymi przepisami zostaje zlikwidowany wymóg zawierania z NFZ umów na wypisywanie recept na leki refundowane.

Według nowej ustawy osobą uprawnioną do wystawiania recept na leki refundowane jest osoba posiadająca prawo wykonywania zawodu medycznego. Przepisy określające wykonywanie danego zawodu medycznego dają uprawnienia do wystawiania recept. Dentyści i lekarze są zatem uprawnieni do wystawiania recept na leki refundowane.

Warto pamiętać, że każda taka recepta musi mieć indywidualny numer nadawany przez NFZ. I lekarz będzie musiał uzyskać te numery od Funduszu.
Dentystów i lekarzy nadal dotyczyć będzie obowiązek udokumentowania względów medycznych uzasadniających ordynację leku i potwierdzenie uprawnień pacjenta do refundacji. I oczywiście podlegają też w tym zakresie kontroli i ewentualnym karom.

Sylwia Drobik, Paulina Mintzberg-Wachowicz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz