sobota, 16 stycznia 2016

USTAWOWA MINIMALNA PŁACA DLA ASYSTY DENTYSTYCZNEJ?




Na całym świecie związki zawodowe zajmują się sprawami pracowniczymi swoich członków. Do najważniejszych z nich należą sprawy płacowe, co chyba byłoby pierwszym z postulatów związku zawodowego asysty stomatologicznej, gdyby istniał.
Związki zawodowe w państwach zachodnich są postrzegane jako jeden z fundamentów demokracji oraz element równowagi w społeczeństwie. Uważa się je za element mechanizmu kontrolowania sprawujących władzę i mają swój udział w wyznaczaniu kierunków rozwoju przedsiębiorstw i ogólnie gospodarki.
Na równi z innymi organizacjami społecznymi związki mają prawo wysuwać postulaty w trosce o pracę i interesy swoich członków. Ogromną rolę dla środowiska pielęgniarek w Polsce odgrywa obecnie samorząd zawodowy. Można się o tym przekonać przy okazji walki o podwyżki dla pielęgniarek i położnych.
Jeżeli asystentki stomatologiczne i higienistki stomatologiczne śledziły walkę o te podwyżki, to mogły odnotować, że podpisane w minionym roku porozumienie zakładało wzrost wynagrodzeń pielęgniarek i położnych zatrudnionych u świadczeniodawców posiadających umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej o 400 zł co roku, począwszy od września 2015, poprzez kolejne lata do 2018 roku.
Teraz według zapowiedzi Grażyny Rogali-Pawełczyk prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych środowisko będzie walczyć o ustawowe określenie płacy minimalnej. I są szanse na całkiem sensowne rozwiązania w tej kwestii.
Co chcą osiągnąć pielęgniarki? Po pierwsze uważają, że nie zostały uwzględnione wszystkie ich postulaty. W ustawowej nowelizacji nie zapisano zasady obliczania pensji pielęgniarek i położnych. I tu Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych stoi na stanowisku, że ma ona wynosić co najmniej od 1,5 do 2 średnich krajowych. Oczywiście w odniesieniu do poziomu wykształcenia pielęgniarki. A według danych głównego Urzędu Statystycznego średnia pensja w 2015 roku sięgała brutto około czterech tysięcy złotych.
Czy takie ustalenia nie byłyby dobrym pomysłem jeśli chodzi o asystę stomatologiczną? Z pewnością są różnice jeśli chodzi o stanowisko pracy, obowiązki czy organizację dyżurów, ale wszystko to jest do racjonalnego opracowania. A stabilność zawodowa jest nie do przecenienia.

Sylwia Drobik, Paulina Mintzberg-Wachowicz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz