sobota, 16 stycznia 2016

ULTRADŹWIĘKI




Ultradźwięki zrobiły w medycynie zawrotną karierę, wystarczy wspomnieć o aparaturze sygnowanej określeniem USG. W gabinecie stomatologicznym technologia ultradźwiękowa ważna jest także z innego powodu. To idealna metoda delikatnego i skutecznego czyszczenia powierzchni detali o skomplikowanych kształtach. W tym względzie doskonale sprawdzają się myjki ultradźwiękowe.


 
Proces mycia ultradźwiękami polega na wyzwalaniu kąpieli kawitacyjnej dzięki generowaniu fal ciśnieniowych o wysokiej częstotliwości. Dziesiątki milionów mikroskopijnych rozmiarów pęcherzyków powietrza implodują na powierzchni oczyszczanego przedmiotu, dzięki temu usuwają najdrobniejsze cząstki zanieczyszczeń przylegających np. do narzędzi medycznych, okularów ochronnych, protez, a nawet zwykłych pieczątek lekarskich.

Mycie ultradźwiękowe ma jeszcze tę przewagę nad tradycyjnym, że nie powoduje powstawania mechanicznych uszkodzeń czyszczonych detali.
Myjki ultradźwiękowe, które mają zastosowanie w gabinetach stomatologicznych, powinny być wyposażone w:
- precyzyjny system podgrzewania (z reguły od 20 do 90 st. Cel.);
- elektroniczny chronometr, pozwalający na pracę z naliczaniem sekundowym od zera do kilkunastu minut (polecany jest także tryb pracy ciągłej);
- kanał spustowy, dzięki czemu częsta wymiana wody po procesie czyszczenia nie jest uciążliwa;
- zbiornik o odpowiedniej pojemności - w zależności od potrzeb (z reguły pojemność waha się od kilku do kilkudziesięciu litrów);
- szybko działający układ grzewczy, zapewniający pracę w odpowiedniej temperaturze;
- funkcję utrzymującą częstotliwość i tym samym wydajność myjki na stałym poziomie, niezależnie od stanu wypełnienia zbiornika;
- izolację akustyczną i amortyzujące nóżki, skutecznie wyciszające odgłosy towarzyszące procesowi mycia;
- kosz załadowczy, dzięki któremu łatwiej jest wprowadzać i wyjmować czyszczone powierzchnie ze zbiornika myjki.

Podstawowe parametry techniczne myjek ultradźwiękowych:
- moc z reguły od 150 W do 2,0 kW;
- częstotliwość pracy od 42 do 56 tys. Hz;
- pojemność wewnętrzna od 0,2 do 40 l;
- waga  20 kg.

Ceny myjek ultradźwiękowych z reguły uzależnione są od systemu sterującego pracą aparatury, ale nie tylko, bo w dużej mierze koszt zakupu rośnie wraz z mocą urządzenia a ta powiązana jest z pojemnością zbiornika na elementy czyszczące.

Myjki ultradźwiękowe o największej pojemności (ok. 40 l) z zaawansowanym systemem sterującym, ze wskaźnikami LEDowymi kosztują ponad 16 tys. zł, najtańsze urządzenie kupić można już za kilkaset złotych.

Sylwia Drobik, Paulina Mintzberg-Wachowicz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz