środa, 11 lutego 2015

Cyrkon.

                    Oto najstarszy znany obiekt na Ziemi. Niepozorny cyrkon ma 4,4 mld lat



Cyrkon z Jack Hills ma co najmniej 4,4 mld lat (Fot. HANDOUT / REUTERS)
Cyrkon znaleziony w 2001 r. w Australii uformował się co najmniej 4,4 mld lat temu. To oznacza, że jest najstarszym zbadanym fragmentem naszej planety.

Minerał został wydobyty ze skały w paśmie górskim Jack Hills. Jest niewielki - mierzy zaledwie 200 na 400 mikronów. - Jeśli masz dobry wzrok, możesz go dostrzec bez szkła powiększającego. Cyrkony wykorzystywane przed jubilerów są większe i bardzo ładne. Ale te, które interesują geologów są niepozorne - mówi John Valley, profesor geologii z uniwersytetu w Wisconsin.
Żeby ustalić, ile lat ma cyrkon, naukowcy użyli dwóch metod. Najpierw zmierzono zawartość izotopów ołowiu pochodzących z rozpadu uranu w próbce. To powszechnie stosowana metoda przy datowaniu minerałów. Niektórzy geolodzy zakwestionowali jednak wynik tego badania, sugerując, że atomy ołowiu mogły się przemieścić w krysztale. Użyto zatem techniki APT (atom probe tomography), która potwierdziła, że cyrkon ma nie mniej niż 4,4 mld lat.
                                              
                    fot.Reuters


Cyrkon otworzył nowe możliwości zaspokojenia potrzeb towarzyszących ludziom od wieków - potrzeb dotyczących estetyki, zgodności biologicznej oraz trwałości materiałów stosowanych do odtwarzania tkanek twardych. Uzupełnienia na bazie tlenku cyrkonu posiadają własności estetyczne tradycyjnej ceramiki, a poprzez doskonałe własności mechaniczne przezwyciężają jej ograniczenia dotyczące wskazań klinicznych. Ten typ materiału może być przetwarzany w automatycznym procesie, który umożliwia uzyskanie ściśle kontrolowanej, powtarzalnie wysokiej jakości, dokładności oraz maksymalnej elastyczności zarówno w zakresie wskazań, jak i w sensie materiałowym. Taki jest Cyrkon. Szczelny, estetyczny, trwały, biozgodny i łatwy w użyciu..
Szczelność uzupełnień protetycznych jest wynikiem prawidłowego postępowania w trakcie klinicznych i laboratoryjnych etapów pracy. Naturalna przezierność dostępna w kolorach podbudowy oraz bogata paleta podstawowych i specjalnych kolorów porcelany do licowania Cyrkonu umożliwiają wierne odtworzenie efektów występujących w naturalnym uzębieniu pacjenta.
Trwałość uzupełnień w jamie ustnej jest efektem wielu czynników, wśród których należy wymienić krótko i długoczasową wytrzymałość materiału na występujące w jamie ustnej naprężenia czynnościowe. Niezwykle wysoka wytrzymałość uzupełnień wynika z zastosowania odpowiedniej, wysoko oczyszczonej cyrkonii, którą frezuje się w stanie wstępnego wypalenia. Dzięki temu Cyrkon nadaje się do wykonywania rozległych prac, zarówno w przednim jak i bocznym odcinku łuków zębowych.
Cyrkon charakteryzuje się wysoki poziom zgodności biologicznej. Przewodzi ciepło w stopniu znacznie mniejszym niż tradycyjne uzupełnienia metalowo-porcelanowe, a odkładanie płytki nazębnej jest porównywalne z zębami naturalnymi. Zastosowana cyrkonia nie wykazuje mierzalnej rozpuszczalności czy potencjału alergicznego i nie powoduje podrażnienia tkanek. Dodatkowo, inaczej niż tradycyjne uzupełnienia protetyczne, Cyrkon nie uczestniczy w miejscowych reakcjach galwanicznych i nie wpływa na jakość obrazu uzyskanego przy zastosowaniu nowoczesnych metod obrazowania, np. rezonansu magnetycznego.
                                         
 
                                            




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz