poniedziałek, 16 lutego 2015

Szerokość biologiczna



                                                                     Co to jest szerokości biologiczna
Na powodzenie leczenie stomatologicznego na wpływ wiele czynników. Jednym w warunków jest zdrowe przyzębie, która umożliwia prawidłowe funkcjonowanie uzębienia.  Aby dobrze zrozumieć pojęcie szerokości biologicznej przypomnijmy sobie morfologie przyzębia.
 

W jego skład wchodzi: cement korzeniowy, kość wyrostka zębodołowego z okostną, ozębna i dziąsło.
Cement korzeniowy pokrywa korzeń zęba. Pełni funkcję ochronna a wraz z ozębną odpowiada za połączenia zęba z kością.
Kość wyrostka zębodołowego jest podporową strukturą zęba. Skład się z blaszki zbitej, blaszki zewnętrznej zbitej i kości gąbczastej.
Ozębna zbudowana jest z włókien kolagenowych rozłożonych pomiędzy powierzchnią zęba a kością wyrostka.
Dziąsło dzielimy zazwyczaj na dziąsło wolne, dziąsło właściwe oraz brodawkę dziąsłową. Dziąsło wolne nie jest przytwierdzone do zęba. Tworzy rowek dziąsłowy i szczelinę dziąsłową. Jego szerokość waha się między 0,5 – 2 mm. Dziąsło właściwe jest nieruchome a jego szerokość znajduje się między 1 a 10 mm. Brodawka dziąsłowa jest to część dziąsła wolnego, która oddziela sąsiadujące zęby. Ich szerokość to od 2 do 7 mm. 

Na szerokość biologiczną składają się trzy elementy. Są to:
·         Rowek dziąsłowy, który znajduje się pomiędzy wolnym brzegiem dziąsła, a szkliwem zęba. Jego szerokość wynosi 0,5 do 1,5 mm,ale czasem osiąga nawet 3 mm.
·         Nabłonek łączący. Jest to niewidoczna część nabłonka obejmująca szyjkę zęba. 0,38 – 2,77 m wynosi jego długość.
·         Przyczep łącznotkankowy łączy cement korzeniowy z dziąsłem oraz cement korzeniowy z wyrostkiem zębodołowym. Jego długość wynosi ok 1,08 mm. 
Przyczep nabłonkowy i łącznotkankowy są bardzo wrażliwe na bodźce mechaniczne i dlatego naruszenie ich naturalnej struktury skutkuje zmianami patologicznymi takimi jak resorpcja kości, asymetria brzegu dziąsła, recesje oraz utrata brodawki międzyzębowej.
Obecnie wiemy, że wymiary szerokości biologicznej różnią się miedzy poszczególnymi grupami zębów. I tak dla zębów przednich wynosi ona 1,75 mm, dla przedtrzonowców – 1,97 mm, a trzonowców 2,08 mm.
W 1994 roku Kois wyróżnił trzy kategorie szerokości biologicznej biorąc pod uwagę głębokość szczeliny dziąsłowej oraz odległość między brzegiem dziąsła a brzegiem kości. Szerokość normalna – zwyczajna, która występuje u 85% pacjentów. Szerokość krótka przy wysokim brzegu kości (występująca u 2% pacjentów) oraz szerokość długa przy niskim brzegu kości, który występuje u 13% osób.

Zachowanie zdrowych tkanego przyzębia oraz szerokości biologicznej znacząco wpływa na estetyczny wygląd wykonanych u pacjenta prac stomatologicznych, głownie zachowawczych i protetycznych. Musimy jednak pamiętać, że nierozważne używanie nici retrakcyjnych, nieostrożne pobieranie wycisków, a także pozostawienie w szczelinie dziąsłowej nadmiaru materiału niekorzystnie wpływa na cały kompleks dziąsłowo-zębowy. 

Paulina Mintzberg-Wachowicz


3 komentarze:

  1. Polecam www.centrum-stomatologii.pl, moje wybielanie zakończyło się sukcesem!

    OdpowiedzUsuń
  2. Znakomicie, mam nadzieje, ze z moim egzaminem pojdzie podobnie

    OdpowiedzUsuń
  3. Kompleksowe leczenie uzębienia www.centrum-stomatologii.pl? Polecam Centrum Stomatologii Dentech.

    OdpowiedzUsuń