wtorek, 10 lutego 2015

Profilaktyka antybiotykowa



Antybiotykoterapia podczas zabiegów stomatologicznych



W naszej codziennej praktyce bardzo często trafiają pacjenci którym konieczne jest podanie antybiotyku przed planowanym zabiegiem stomatologicznym. Profilaktyka antybiotykowa zapobiega potencjalnym powikłaniom po zabiegu u osób z podwyższonej grupy ryzyka.  Są to osoby z chorobami ogólnymi u których w wyniku bakteriemii wywołanej podczas przeprowadzanego zabiegu u dentysty może dojść do zaostrzenia objawów.
Najczęstszą grupą pacjentów, który wymagają osłony antybiotykowej podczas wykonywania zabiegów w obrębie jamy ustnej są osoby ze schorzeniami ze strony układu sercowo – naczyniowego.
Poniższa tabela przedstawia w jakich przypadkach konieczna jest profilaktyka antybiotykowa [według Amerykańskiego Towarzystwa Badań Serca].
Konieczność profilaktycznego podania antybiotyku
Nie ma konieczności podania profilaktycznie antybiotyku
Grupa wysokiego ryzyka
Grupa bez szczególnego ryzyka
przebyte zapalenie wsierdzia w wywiadzie
kardiomiopatia niedokrwienna (dusznica bolesna, nadciśnienie tętnicze, przebyty zawał serca)
protezy zastawkowe serca (biologiczne lub mechaniczne) oraz pacjenci oczekujący na zabieg implantacji protez zastawkowych
izolowany typ ASD typ (ubytek przegrody międzyprzedsionkowej)
złożone, sinicze wady serca oraz chirurgiczne połączenie systemowo-płucne
wypadanie płatka zastawki mitralnej bez jej niedomykalności
zwężenie i niewydolność zastawek aorty
fizjologiczne, czynnościowe szmery serca
koarktacje aorty
przebyta choroba reumatyczna bez dysfunkcji zastawek
Grupa umiarkowanego ryzyka
wszczepione by-passy
wady zastawkowe serca nabyte
wszczepiony układ stymulujący serce (rozrusznik)
choroby układu sercowo-naczyniowego niesinicze tj. przetrwały przewód tętniczy, ubytek w przegrodzie międzykomorowej, dwupłatkowa zastawka aortalna, ASD typ I
kardiomiopatie nieobstrukcyjne
Kardiomiopatia przerostowa
obwodowe zapalenie naczyń żylnych lub tętniczych
Wypadanie płatka zastawki mitralnej z jej niedomykalnością
sześć lub więcej miesięcy po zabiegu operacyjnym z powodu:
podwiązania przewodu tętniczego
autogenicznego przeszczepu naczyniowego
chirurgicznego zamknięcia defektu przedsionkowego lub przegrodowego

Wskazania do antybiotykoterapii mają również pacjenci z innymi schorzeniami. Wśród nich możemy wymienić: cukrzyce insulinozależną, choroby autoimmunologiczne, marskość wątroby, pacjenci z nowotworami czaszki leczoną radioterapią, łuszczyca, reumatoidalne zapalenie stawów, rozwinięte AIDS, kobiety z powikłaną ciążą, niedożywienie, choroba Adisona, niedokrwistość złośliwa, choroby przebiegające z upośledzoną odpornością immunologiczną, osoby w trakcie leczenia immunosupresyjnego, osoby 6 miesięcy po splenektomii [usunięcie śledziony]
Poniższa tabela przedstawia wykaz najczęściej podawanych antybiotyków jednoskładnikowych.
Antybiotyki
PRZED zabiegiem (dawka/czas)
PO zabiegu (dawka/czas)
Amoksycylina
2 g/1h
1.5g/6h
Ampicylina
2g/30min
1.5g/6h
Cefalexin
2g/1h
-
Cefazolin
1g/30 min
-
Klindamycyna*
600mg/1h
150mg/6h
Wankomycyna*
1g/1h
1g/12h
Erytromycyna*
0.8g/2h
0.4g/6h

Istnieje grupa leków dwuskładnikowych, które można przepisać do zastosowania antybiotykoterapii:

  • Ampicylina 2.0g + Gentamycyna 0.0015 g/kg masy ciała; podawany na 30 min przed zabiegiem potem ampicylina 1.5g po 6 h po zabiegu

  • Ampicylina 1.5g iv podawana na 2.5h przed zabiegiem + Gentamycyna 0.0015 g/kg masy ciała;  na 30 min przed zabiegiem, ampicylina 1.5g po 6 h zabiegu.


Bardzo ważna w przypadku profilaktyki antybiotykowej jest przeprowadzenie jak najwięcej wymaganych zabiegów stomatologicznych podczas jednej osłony antybiotykiem. W przypadku zabiegów rozłożonych w czasie zalecana jest 4 – 9 dniowa przerwa w wizytach aby zapobiec powstaniu szczepów odpornych na antybiotyk.

Paulina Mintzberg-Wachowicz

Bibliografia:

  •  Magdalena NaporaProfilaktyka antybiotykowa pacjentów z grupy wysokiego ryzyka wystąpienia infekcyjnego zapalenia wsierdzia w stomatologii” Nowa Stomatologia 1/2008
  • Dentysta.eu „Profilaktyka antybiotykowa w stomatologii”


5 komentarzy:

  1. Antybiotyki bardzo mocno wyniszczają nasz organizm i bez znaczenia na jaką dolegliwość są przepisywane. I tak przecież każda tabletka czy płyn trafia do naszego układu trawiennego. Należy wtedy poczytać na https://radioklinika.pl/probiotyk-jaki-wybrac jaki probiotyk wybrać aby był skuteczny. Dostarczając naszemu organizmowi wielką dawkę tabletek, musimy zadbać poprzez probiotyki o naturalną florę naszych jelit.

    OdpowiedzUsuń
  2. Antybiotyki są potrzebne, ale nie można ich od razu wdrażać zanim nie zapewnimy sobie naturalnego leczenia. Tym bardziej, kiedy kobieta cierpiąca na endometriozę https://apteline.pl/artykuly/endometrioza-leczenie-badania-przyczyny/ będzie zaczynać od antybiotyków. W takim przypadku potrzebna jest szybka i trafna decyzja.

    OdpowiedzUsuń
  3. Są sytuacje kiedy trzeba pacjentowi zapisać antybiotyk, jeśli nie są to częste sytuacje to nie ma powodów do obaw. Tylko trzeba pamiętać o braniu probiotyku podczas takiego leczenia. Może to być https://trilac.pl/rodzina-trilac/ albo inny probiotyk dostępny w aptece. Nie są potrzebne na nie recepty. Taki lek zadziała o wiele lepiej niż naturalnie występujące probiotyki chociażby w jogurtach.

    OdpowiedzUsuń