wtorek, 3 lutego 2015

ŻYCIE BEZ GLUTENU





Celiakia
 Celiakia [choroba trzewna] jest to odpowiedz immunologiczna spowodowana spożyciem glutenu występująca u osób z predyspozycjami.  Choroba powoduje zanik kosmków jelita grubego. Na celiakie można zachorować w każdym wieku. Zarówno podczas rozszerzania diety niemowlęciu, jak i podczas ciąży, po infekcji czy operacji. Najczęściej jednak diagnozuje się celiakie u osób 30-50 letnich. Ciekawostką jest to, że kobiety chorują dwa razy częściej niż mężczyźni. Jedyną metodą leczenia jest stosowanie diety bezglutenowej przez całe życie. 

W Polsce nie prowadzi się rejestru osób chorych na celiakie. Szacuje się, że na tą chorobę cierpi ok 1% populacji [czyli ok 400 000  osób] i niestety trwa całe życie.

Objawy dzielimy ze względu na rodzaj i siłę reakcji:


  •  Pełnoobjawowa – ta postać najczęściej występuje u dzieci, kobiet w ciąży i osób starszych; często bywa mylona z reakcja alergiczną. Charakteryzuje się: bólami brzucha, małym wzrostem, biegunką, utratą masy ciała czy np. anemią.

  • Skąpoobjawowa – zmiany występują tylko w błonie śluzowej jelita cienkiego, Najczęstsze objawy to:  ciągłe zmęczenie, niedobory żelaza, depresja, uporczywe bóle głowy, podwyższony poziom cholesterolu czy afty i wrzodziejące zapalenia jamy ustnej. 

  • Ukryta – postać ta charakteryzuje się prawidłowym obrazem jelita cienkiego z jednoczesną obecnością charakterystycznych przeciwciał w krwi. U tych chorych z czasem możemy się spodziewać zaniku kosmków jelitowych i rozwoju choroby.


Alegia na gluten 
Mimo, że celiakia i alergia na gluten mieszczą na tej samej „półce” nietolerancji pokarmowej nie są tymi samy schorzeniami i nie powinny być ze sobą mylone. 

Gluten (zaraz po mleku) jest najczęstszym alergenem pokarmowym. Jednak jest jednym z niewielu, który można zastąpić innymi produktami. Gluten nie ma żadnych właściwości odżywczych, a jego nadmiar w organizmie człowieka utrudnia prawidłowe wchłanianie substancji odżywczych i obciąża wątrobę. Zamiast glutenu można wybrać owies, ryż, kasze jaglaną a nawet orkisz – który po prawda zawiera gluten ale w mniejszej ilości niż popularna mąka pszenna.

W zależności od czasu wystąpienia reakcji, objawy możemy podzielić na:  natychmiastową i późną.
 
  • Natychmiastowa występuje po kilku minutach do godziny po spożyciu glutenu; objawami mogą być: wymioty, biegunka, wstrząs anafilaktyczny, pokrzywka skórna, wodnisty katar, zmiany na skórze; 
  • Późna reakcja może pojawić się nawet po 1-2 dniach, objawiać się może biegunką lub zaostrzeniem atopowego zapalenia skóry.

Objawy różnią się w zależności od wieku. U dzieci najczęściej objawy alergii objawiają się zmianami skorymi, rzadziej objawami ze strony układu pokarmowego czy oddechowego. W przeciwieństwie do celiakii większość dzieci wyrasta z tego typu alergii.  U dorosłych alergia na gluten ujawnia się najczęściej w postacią pokrzywki, obrzęku naczynioruchowego, wstrząsu anafilaktycznego oraz biegunki. U dorosłych obserwuje się też reakcje na gluten, która występuje tylko po równoczesnym wysiłku fizycznym. W przeciwieństwie do dzieci u dorosłych alergia na gluten trwa latami. Leczenie w przypadku alergii na gluten jest takie same jak w przypadku celiakii – dieta bezglutenowa. 

Nadwrażliwość na gluten 
Nadwrażliwość na gluten rozpoznaje się u tych osób u których wykluczono celiakie oraz alergie pokarmową, nie ma zaniku kosmków jelitowych a mimo to po spożywaniu glutenu pojawiają się niepożądane objawy u pacjenta. W wśród niepożądanych objawów możemy zaobserwować: bóle brzucha, wysypka, uczucie ciągłego zmęczenia, bóle głowy, biegunka, wzdęcia a nawet zapalenie języka. Objawy pojawiają się przeważnie w ciągu kilku  godzin lub dni po spożyciu produktu zawierającego gluten. Leczeniem nadwrażliwości jest wprowadzenie diety bezglutenowej.
Wstępne badania amerykańskie wskazują, że zaburzenie to może dotyczyć aż 6% populacji.


Jak wygląda dieta bezglutenowa? 
Produktami naturalnie bezglutenowymi są: kukurydza, ryż, ziemniaki, soja, proso, gryka, tapioka, amarantus [szarłat], maniok, soczewica, fasola, sago, sorgo, orzechy, a także mięso, owoce i warzywa. Za bezglutenowe uznaje się również produkty przetworzone, w których według ustaleń FAO/WHO zawartość glutenu nie przekracza 20 ppm (20 mg na kg) i oznacza się je międzynarodowym znakiem przekreślonego kłosa.


Na stronie Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej można uzyskać szczegółowe informacje dotyczące zarówno celiakii, alergii na gluten a także produktów do spożywania przebywając na diecie bezglutenowej.  

Wykaz produktów bezgtutenowych 
Na stornie www.celiakia.pl znajduje się szczegółowy wykaz produktów bezglutenowych, aktualizowany w lutym 2014 roku. Wykaz liczy ponad 2000 bezpiecznych produktów.

W wykazie wyszczególnione są marka (producent), nazwa i licencja produktu. Wśród nich znajdziemy: pieczywo i wypieki, mąkę kasze płatki, dania gotowe zupy, słodycze i przekąski, nabiał i jego zamienniki, wędliny, napoje suplementy diety i inne.

Na naszą uwagę zasługują  szczególną uwagę preparaty do domowej higieny jamy ustnej:
Marka: Halita/Dentaid
Nazwa produktu: Płyn do płukania jamy ustnej, pasta do zębów, spray;
Marka: Perio/Dentaid
Nazwa produktu: Płyn do płukania jamy ustnej, pasta do zębów w żelu;
Marka: Vitis / Dentaid
Nazwa produktu: Pasty do zębów (dla dorosłych i dla dzieci, dla osób noszących
aparaty ortodontyczne) oraz płyny do płukania jamy ustnej;
    
Marka: Xeros
Nazwa produktu: Płyn do płukania jamy ustnej, pasta do zębów, nawilżający żel, spray;


Pacjent w gabinecie stomatologicznym
Przyjmując pacjenta w gabinecie stomatologicznym nie możemy w 100% powiedzieć czy jest on chory na celiakie czy nie. Możemy jednak zaobserwować pewne objawy, które mogły by zasygnalizować, że pacjent może być chory - sam pacjent może sobie nawet z tego nie zdawać sprawy. Zmiany na błonie śluzowej w postaci aft, wrzodziejące zapalanie oraz nadżerki szkliwa powinny być dla nas sygnałem, że pacjent może chorować na celiakie. Warto zwrócić uwagę pacjenta na te objawy ponieważ bardzo często pacjent nie wie, że może cierpieć na celiakię.












                                                                                                                                                             Paulina Mintzberg-Wachowicz

1 komentarz:

  1. Sprawdzony dentysta? Tylko i wyłącznie w Centrum Stomatologii Dentech (http://www.centrum-stomatologii.pl)! Warto sprawdzić.

    OdpowiedzUsuń